Kosova

“Po hidhen poshtë amendamentet për…”/ Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Europës, çfarë po ndodh në mbledhjen e Asamblesë Kombëtarë të KiE

po hidhen poshte amendamentet per anetaresimi i kosoves ne keshillin e europes cfare po ndodh ne mbledhjen e asamblese kombetare te kie
po hidhen poshte amendamentet per anetaresimi i kosoves ne keshillin e europes cfare po ndodh ne mbledhjen e asamblese kombetare te kie

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës sot është duke mbajtur takimin e radhës ku në rend dite është çështja e anëtarësimit të Kosovës në KiE.

Aktualisht në komitetet për çështje politike dhe demokraci të Këshillit të Evropës janë duke u diskutuar amendamentet që janë të përfshira në raportin e Dora Bakoyannis lidhur me çështjen e anëtarësimit të Kosovës në këtë institucion.

Siç mëson Telegrafi të gjitha amendamentet që e komplikojnë anëtarësimin në KiE, janë duke u hedhur poshtë nga anëtarët e këtij komiteti.

Bosnja në anën e Kosovës, deputeti Magazinoviq thotë se do të votojë pro anëtarësimit në Këshillin e Evropës
Lexo po ashtu
Bosnja në anën e Kosovës, deputeti Magazinoviq thotë se do të votojë pro anëtarësimit në Këshillin e Evropës
Ndërkaq amendamentet që kanë të bëjnë me të drejtat e grupeve të margjinalizuara e që janë tre të tilla, po miratohen.

Nëse Asambleja Parlamentare voton pro anëtarësimit të Kosovës të martën, atëherë çështja kalon në duart e ministrave të Jashtëm të Këshillit të Evropës, të cilët duhet të vendosin përfundimisht nëse Kosova do të bëhet anëtarja më e re e organizatës.

Takimi i radhës i Këshillit të Ministrave do të zhvillohet në mesin e muajit maj. Këshilli i Ministrave të Jashtëm në Këshillin e Evropës takohet një herë në vit, tradicionalisht në muajin maj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts