Bota

Polonia e gatshme për të mbajtur armët bërthamore, ministri i Jashtëm kritikon Presidentin: Këto biseda nuk zhvillohen në publik

polonia e gatshme per te mbajtur armet berthamore ministri i jashtem kritikon presidentin keto biseda nuk zhvillohen ne publik
polonia e gatshme per te mbajtur armet berthamore ministri i jashtem kritikon presidentin keto biseda nuk zhvillohen ne publik

Ministri i Jashtëm i Polonisë ka thënë se presidenti Andrzej Duda nuk kishte autoritet për të spekuluar se Varshava do të presë një pjesë të arsenalit bërthamor amerikan në tokën e saj.

Në një intervistë të premten, Radoslaw Sikorski vlerësoi deklaratën e Dudës në fillim të kësaj jave, kur ai tha se vendosja e armëve bërthamore amerikane në Poloni “ka qenë një temë e bisedimeve polako-amerikane për disa kohë” dhe se ai “kishte deklaruar gatishmëri ” për të pritur armët. Sipas strukturës aktuale politike në Poloni, Duda e ka gjetur veten në opozitë me qeverinë, e cila u formua nga një shumicë parlamentare.

“Zoti President tashmë i është thënë, në nivelet më të larta… të mos flasim për këtë, se nuk ka asnjë shans për këtë tani. Nuk e di pse e tha këtë”, tha Sikorski.

Ministri i Jashtëm theksoi gjithashtu se Duda, si kreu i shtetit, është i detyruar të zbatojë politikën e jashtme në një mënyrë të artikuluar nga Këshilli i Ministrave, organi më i lartë vendimmarrës ekzekutiv. “Ne nuk kemi dhënë asnjë autorizim apo inkurajim për të folur për këtë publikisht,” vuri në dukje Sikorski.

Ai vazhdoi duke hedhur poshtë spekulimet se Polonia do të bëhej vetë një fuqi bërthamore duke iu bashkuar potencialisht programit të ndarjes bërthamore të NATO-s.

“Këto janë çështje shumë të komplikuara që ne diskutojmë në takimet e planifikimit bërthamor të NATO-s,” tha ai, duke theksuar se ato biseda “nuk duhet të zhvillohen në publik”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts