Bota

Preku diplomatët dhe spiunët amerikanë në një sërë ambasadash, publikohet studimi i qeverisë për “sindromën e Havanës”

preku diplomatet dhe spiunet amerikane ne nje sere ambasadash publikohet studimi i qeverise per sindromen e havanes
preku diplomatet dhe spiunet amerikane ne nje sere ambasadash publikohet studimi i qeverise per sindromen e havanes

Një ekip hulumtues i qeverisë amerikane nuk gjeti prova të rëndësishme të dëmtimit të trurit midis një grupi punonjësish federalë që raportonin simptoma të sëmundjes së “sindromës Havana” që u shfaq në vitin 2016, sipas studimeve të botuara në një revistë mjekësore të hënën (18 mars).

Studiuesit e Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH) gjithashtu nuk gjetën dallime në shumicën e masave klinike midis një grupi prej 86 punonjësish dhe anëtarëve të familjes së tyre të rritur që raportonin incidente të pazakonta shëndetësore dhe një grupi të përputhur vullnetarësh të shëndetshëm që kishin detyra të ngjashme pune.

Simptomat e sëmundjes misterioze, të raportuara fillimisht nga zyrtarët e ambasadës amerikane në kryeqytetin kuban, Havana, dhe më vonë që prekën diplomatët, spiunët dhe personelin tjetër në mbarë botën, përfshinin dëgjimin e zhurmave dhe përjetimin e presionit të kokës, të ndjekur nga dhimbje koke, migrenë, marramendje dhe mungesë të kujtesës.

“Këta individë kanë simptoma që janë reale, shqetësuese dhe shumë të vështira për t’u trajtuar,” tha Dr. Leighton Chan, zyrtari kryesor shkencor i Qendrës Klinike NIH dhe autori kryesor i studimit, në një telefonatë për të diskutuar gjetjet e publikuara në JAMA. Pjesëmarrësit e studimit, duke përfshirë personelin që kishte qenë i stacionuar në Kubë, Kinë, Vjenë dhe Shtetet e Bashkuara, iu nënshtruan një sërë testesh klinike, dëgjimore, ekuilibri, vizuale, neuropsikologjike dhe të gjakut. Ata gjithashtu morën lloje të ndryshme skanimesh MRI që synonin të hetonin vëllimin, strukturën dhe funksionin e trurit.

Gjetjet nga dy studime të kryera nga viti 2018 deri në vitin 2022 nuk përputhen me rezultatet e një studimi të ndryshëm të bërë në Universitetin e Pensilvanisë dhe të botuar në JAMA në 2019, i cili tregoi disa ndryshime delikate të trurit tek të prekurit.

Chan tha se NIH përdori protokolle më rigoroze të imazhit MRI dhe një grup kontrolli të përputhur më ngushtë për sa i përket aktiviteteve të punës dhe vendndodhjes. Ai tha se studimet nuk mund të përjashtonin mundësinë që një ngjarje e jashtme të shkaktonte simptoma të pacientit.

Një editorial shoqërues i JAMA nga Dr. David Relman, profesor në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Stanfordit, vuri në dukje se studimet e mëparshme arritën në përfundimin se disa nga rastet mund të shpjegoheshin në mënyrë të besueshme nga ekspozimi ndaj energjisë së radiofrekuencës. Ai sugjeroi nevojën për sisteme mbikëqyrjeje të dizajnuara për të zbuluar me shpejtësi rastet e hershme të sindromës dhe grupe shqetësuese nëpër agjenci dhe departamente të shumta qeveritare amerikane. Chan tha se një qasje e tillë mund të përfundojë duke shkaktuar më shumë shqetësime dhe duke ndikuar negativisht në shëndetin e njerëzve.

Studiuesit e NIH zbuluan se më shumë se një e katërta e pacientëve që raportuan simptoma zhvilluan një gjendje kronike të quajtur marramendje e vazhdueshme postural-perceptuale. Ata raportuan gjithashtu rritje të ndjeshme të simptomave të lodhjes, stresit post-traumatik dhe depresionit, krahasuar me grupin e kontrollit.

Gjetjet nga studimi i imazhit të trurit MRI “duhet të jenë njëfarë sigurie për pacientët”, pasi studiuesit nuk gjetën një lidhje midis simptomave të pazakonta dhe ndryshimeve neurodegjenerative, tha Louis French, hetues i studimit dhe zëvendësdrejtor i Qendrës Kombëtare Intrepid të Ekselencës në Walter Reed. Qendra Mjekësore Ushtarake Kombëtare.

“Stresi post-traumatik dhe simptomat e humorit të raportuara nuk janë befasuese duke pasur parasysh shqetësimet e vazhdueshme të shumë prej pjesëmarrësve,” tha ai. Agjencitë e inteligjencës amerikane vitin e kaluar arritën në përfundimin se ishte “shumë e pamundur” që një kundërshtar i huaj të ishte përgjegjës për rastet e sindromës së Havanës.

Agjencitë sugjeruan në atë raport se simptomat e raportuara nga personeli amerikan ishin ndoshta rezultat i gjërave të tilla si kushtet para-ekzistuese, sëmundjet konvencionale dhe faktorët mjedisorë. “Unë nuk mendoj se ka ndonjë gjë në studimin tonë që e kundërshton atë,” tha Chan i NIH.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts