Bota

Presidenti Ramaphosa: Afrika e Jugut nuk mund të jetë plotësisht e lirë nëse Palestina nuk e arrin lirinë

presidenti ramaphosa afrika e jugut nuk mund te jete plotesisht e lire nese palestina nuk e arrin lirine
presidenti ramaphosa afrika e jugut nuk mund te jete plotesisht e lire nese palestina nuk e arrin lirine

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa ka thënë se shumica e popullit të vendit të tij, si dhe qeveria dhe partia në pushtet Kongresi Kombëtar Afrikan (ANC), mbështesin luftën e popullit palestinez për liri.

“Ne po ndjekim gjurmët e Nelson Mandelës, i cili na tha dhe na mësoi se … liria jonë nuk do të jetë e plotë derisa të arrihet edhe liria e palestinezëve,” u tha Ramaphosa tifozëve të futbollit në ndeshjen “Futbolli për Njerëzimin ” midis Palestinës dhe Afrikës së Jugut në Cape Town.

Ramaphosa tha se Afrika e Jugut nuk mund të konsiderohet plotësisht e lirë nëse Palestina nuk arrin lirinë.

“Pra, edhe ne nuk jemi plotësisht të lirë derisa palestinezët të jenë të lirë… ne do të qëndrojmë pranë tyre dhe do të luftojmë me ta dhe prandaj shkuam në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë ( ICJ ),” tha ai mes brohoritjeve të forta nga tifozët në stadiumin Athlone në Cape Town.

Afrika e Jugut priti ekipin kombëtar të Palestinës në Cape Town për lojën “Futbolli për Njerëzimin”, i cili përballoi ata me ekipin e ftuar të Kepit XI të Afrikës së Jugut. Ndeshja u mbyll me një gol të shënuar nga vendasit.

Ndeshja e radhës e solidaritetit e titulluar “Kupa e Lirisë” do të zhvillohet në të njëjtin vend më 18 shkurt.

Në fund të vitit 2023, Afrika e Jugut ngriti një çështje në GJND në Hagë , duke akuzuar Izraelin për dështimin në përmbushjen e detyrimeve të tij sipas Konventës së Gjenocidit të vitit 1948.

Në vendimin e saj të përkohshëm në janar, gjykata e lartë e OKB-së i gjeti pretendimet e Afrikës së Jugut të besueshme. Gjykata urdhëroi qeverinë izraelite të pushojë aktet gjenocidale dhe të ndërmarrë hapa për të siguruar që civilët në Gaza të marrin ndihmë humanitare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts