Lifestyle

Pret të vdesë në maj, 28-vjeçarja holandeze flet për vendimin e vështirë dhe ka një kërkesë për të dashurin e saj

pret te vdese ne maj 28 vjecarja holandeze flet per vendimin e veshtire dhe ka nje kerkese per te dashurin e saj
pret te vdese ne maj 28 vjecarja holandeze flet per vendimin e veshtire dhe ka nje kerkese per te dashurin e saj

Një grua holandeze 28-vjeçare, fizikisht e shëndetshme, ka vendosur t’i japë fund jetës së saj nëpërmjet eutanazisë për shkak të betejave të saj me depresionin, autizmin dhe çrregullimin e personalitetit kufitar.

Zoraya ter Beek, e cila jeton në një fshat të vogël në Holandë afër kufirit gjerman, është planifikuar të eutanizohet në maj, pavarësisht se është e dashuruar me të dashurin e saj 40-vjeçar dhe jeton me dy mace.

Ter Beek, e cila dikur aspironte të bëhej psikiatre, është përballur me probleme të shëndetit mendor gjatë gjithë jetës së saj. Ajo tha se vendosi të eutanizohej pasi mjekët i thanë: “Nuk mund të bëjmë asgjë më shumë për ty. Nuk do të bëhet kurrë më mirë,” sipas “the Free Press”. “Unë kam qenë gjithmonë shumë e qartë se nëse nuk përmirësohem, nuk mund të vazhdoj,” tha ter Beek.

Si për të reklamuar mungesën e shpresës së saj, ter Beek ka një tatuazh të “pemës së jetës ” në pjesën e sipërme të krahut të majtë, por “në të kundërt”.

“Aty ku pema e jetës qëndron për rritje dhe fillime të reja,” shkroi ajo, “pema ime është e kundërta. Po i humbasin gjethet, po vdes. Dhe sapo pema vdiq, zogu fluturoi prej saj. Nuk e shoh si largimin e shpirtit tim, por më shumë si veten time duke u çliruar nga jeta.” Çlirimi i saj, si të thuash, do të bëhet në shtëpinë e saj. “Pa muzikë,” tha ajo. “Unë do të shtrihem në divan në dhomën e ndenjes.”

Ajo shtoi: “Mjeku me të vërtetë merr kohën e tij. Nuk është se hyjnë dhe thonë: shtrihuni të lutem! Shumicën e kohës është fillimisht një filxhan kafe për të qetësuar nervat dhe për të krijuar një atmosferë të qetë. Pastaj, pyet nëse jam gati. Unë do të zë vendin tim në divan. Mjeku do të pyesë edhe një herë nëse jam e sigurt dhe do të fillojë procedurën dhe do të më dëshirojë një udhëtim të mbarë. Ose, në rastin tim, një sy gjumë i këndshëm, sepse e urrej nëse njerëzit thonë: “Udhëtim i sigurt”. Unë nuk do të shkoj askund.”

Më pas mjeku do të japë një qetësues, i ndjekur nga një ilaç që do të ndalojë zemrën e Beek-ut. Kur ajo të jetë e vdekur, një komitet i shqyrtimit të eutanazisë do të vlerësojë vdekjen e saj për të siguruar që doktori t’i përmbahet ” kritereve të kujdesit të duhur ” dhe qeveria holandeze të deklarojë se jeta e Zoraya ter Beek-ut i ishte dhënë fund ligjërisht. Ajo i ka kërkuar të dashurit të saj që të jetë me të deri në fund.

Nuk do të ketë funeral. Ajo nuk ka shumë familjarë. Ajo nuk mendon se miqtë e saj do të kenë dëshirë të shkojnë. Në vend të kësaj, i dashuri i saj do të shpërndajë hirin e saj në “një vend të bukur në pyll” që ata kanë zgjedhur së bashku, tha ajo. “Kam pak frikë nga vdekja, sepse është e panjohura përfundimtare,” tha ajo. “Ne nuk e dimë vërtet se çfarë do të ndodhë më pas – apo nuk ka asgjë? Kjo është pjesa e frikshme.”

Ajo është vetëm një nga numri në rritje i njerëzve në Perëndim që kanë vendosur të vdesin në vend që të vazhdojnë të jetojnë me dhimbje që, ndryshe nga një sëmundje terminale, mund të trajtohen. Më shumë njerëz po vendosin t’i japin fund jetës së tyre ndërsa vuajnë nga një sërë problemesh të tjera të shëndetit mendor si depresioni ose ankthi i përforcuar nga pasiguria ekonomike, ndryshimet klimatike, mediat sociale dhe çështje të tjera, raportoi Free Press.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts