Bota

Putin përshkruan kushtet për bisedimet e paqes me Ukrainën

putin pershkruan kushtet per bisedimet e paqes me ukrainen
putin pershkruan kushtet per bisedimet e paqes me ukrainen

Rusia është e gatshme për bisedime paqeje për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë, por Moska po kërkon një dialog kuptimplotë që do të siguronte garanci sigurie për vendin dhe dëshiron të jetë e sigurt se negociatat nuk do të shërbejnë si ndërprerje për riarmatimin e Kievit, ka thënë presidenti Vladimir Putin.

Ai po i përgjigjej një pyetjeje në lidhje me gatishmërinë e Rusisë për të rifilluar negociatat në një intervistë me gazetarin Dmitry Kiselyov. Putin tha se Moska ishte e hapur për bisedime.

“A jemi gati për negociata? Po, ne jemi gati, por jemi gati vetëm për negociata serioze, jo ato të bazuara në listat e dëshirave të krijuara pas përdorimit të drogave psikotrope, por bazuar në … realitetet,”  shpjegoi ai.

Do të ishte “qesharake” të negocionim tani “vetëm sepse atyre [Ukrainës] po i mbarojnë municionet,” vuri në dukje Putin, duke iu referuar me sa duket pakësimit të mbështetjes nga SHBA, mbështetësi kryesor i Kievit, pasi një paketë ndihme amerikane prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën ka ngecur në Kongresin Amerikan.

Ish-presidenti ukrainas Pytor Poroshenko dhe ish-kancelarja gjermane Angela Merkel kanë pranuar të dy se Marrëveshjet e Minskut të ndërmjetësuara me Moskën në 2014 janë përdorur posaçërisht për të lejuar Kievin të riarmatosë forcat e saj pas luftës së shkaktuar nga grushti i shtetit në Maidan, i cili përfundimisht u pa Krimea bashkohet me Federatën Ruse.

Në një bisedë me gazetarin amerikan Tucker Carlson muajin e kaluar, Putin përsëriti se Rusia mbetet e gatshme për bisedime me Ukrainën, por që ato të ndodhin, presidenti Vladimir Zelensky gjithashtu duhet të revokojë dekretin e tij që e ndalon atë të negociojë me Moskën.

Bisedimet kuptimplote të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës u ndërprenë në mars 2022, me të dyja palët që akuzuan njëra-tjetrën për kërkesa joreale.

Presidenti rus Vladimir Putin tha më pas se delegacioni ukrainas fillimisht ishte pajtuar me disa nga kushtet e Rusisë gjatë bisedimeve në Turqi, por më pas e refuzoi papritur marrëveshjen.

Sipas zbulimeve nga David Arakhamia, negociatori kryesor i Ukrainës në Stamboll, kryeministri i atëhershëm i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson luajti një rol kryesor në orkestrimin e dështimit të bisedimeve. Siç tha Arakhamia, Johnson në atë kohë thjesht u tha ukrainasve “Le të vazhdojmë të luftojmë” dhe u kërkoi atyre të mos nënshkruajnë asgjë me Rusinë. Johnson ka mohuar të ketë ndonjë rol në prishjen e bisedimeve të paqes.

Edhe që kur bisedimet mes Moskës dhe Kievit u ndërprenë, Rusia ka theksuar vazhdimisht se mbetet e hapur për negociata kuptimplota të paqes dhe ka fajësuar mungesën e një përparimi diplomatik tek autoritetet ukrainase.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts