Bota

SHBA: Duhet të ketë dialog midis Azerbajxhanit dhe Armenisë

shba duhet te kete dialog midis azerbajxhanit dhe armenise
shba duhet te kete dialog midis azerbajxhanit dhe armenise

SHBA tha se duhet të ketë dialog midis Azerbajxhanit dhe Armenisë , duke shprehur gatishmërinë për të lehtësuar diskutime të tilla.

“Ne e kemi bërë shumë të qartë se rruga përpara për zgjidhjen e këtij konflikti është përfundimisht në tryezën e bisedimeve,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller .

“Nuk dua të flas për asnjë takim të ardhshëm, por ne gjithmonë e kemi bërë të qartë se e mirëpresim dialogun”, tha ai. “Kur Sekretari i Shtetit Antony Blinken ka komunikuar me liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit, ai e ka bërë të qartë se duhet të ketë dialog midis dy palëve.”

“Ne jemi të lumtur të luajmë çfarëdo roli që mundemi për të lehtësuar atë dialog dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë,” tha ai.

Blinken, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryeministri armen Nikol Pashinyan u takuan të premten në Bruksel, megjithëse mungesa e Azerbajxhanit në takimin trepalësh ngriti shqetësime në Baku.

Dy ditë përpara takimit të së premtes në Bruksel, Blinken zhvilloi një telefonatë me presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev.

Sipas leximit të thirrjes nga presidenca e Azerbajxhanit, Aliyev i tha Blinken se bisedimet trepalëshe, të cilat janë “jo gjithëpërfshirëse” dhe u organizuan në një mënyrë “jo transparente”, nuk do të çojnë në paqe dhe bashkëpunim në Kaukazin e Jugut.

Ndihmës Sekretari i Byrosë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike James O’Brien tha se takimi u përqendrua në diversifikimin ekonomik dhe reformat politike, ndërsa shtoi se SHBA inkurajoi gjithashtu Armeninë që të “vazhdojë rrugën drejt paqes dhe të përpiqet të arrijë një marrëveshje përfundimtare me Azerbajxhanin. .”

Shtetet e Bashkuara kanë bërë presion që nga nëntori i kaluar që të presin diplomatët e lartë të Azerbajxhanit dhe Armenisë, Jeyhun Bayramov dhe Ararat Mirzoyan në Uashington për negociatat e paqes, por Baku refuzoi të marrë pjesë në bisedime, duke përmendur qëndrimin “të njëanshëm” të Uashingtonit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts