Bota

Shembet ura në rajonin e Smolenskut të Rusisë, 1 i vdekur dhe 6 të plagosur

shembet ura ne rajonin e smolenskut te rusise 1 i vdekur dhe 6 te plagosur
shembet ura ne rajonin e smolenskut te rusise 1 i vdekur dhe 6 te plagosur

Një urë u shemb në rajonin Smolensk të Rusisë të hënën, duke vrarë një person dhe duke plagosur gjashtë të tjerë, sipas Ministrisë së Emergjencave të vendit.

Ura Paninsky e vendosur në Vyazma, në rajonin Smolensk të Rusisë që kufizohet me Bjellorusinë , u shemb rreth orës 16:00.

Sipas shërbimeve lokale të urgjencës, një kamion dhe një makinë ndodheshin në urë në momentin e incidentit ku një grua në makinë vdiq në vendngjarje.

Pesë nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë ose mesatare, duke pësuar lëndime të shumta, sipas departamentit lokal të shëndetësisë.

Fotot dhe videot nga pasojat po qarkullojnë gjithashtu në rrjetet sociale, ku struktura e urës mund të shihet e ekspozuar pas shembjes. Sipas gazetës ruse të lajmeve Glavnaya Tema , vendasit thanë se ura e shembur sepse “nuk ishte në gjendje të mirë”.

Ka edhe shina hekurudhore poshtë urës, por Hekurudha e Moskës tha se nuk kishte trena të pranishëm në momentin e incidentit dhe trena të shumtë u dërguan në vend për të ndihmuar në pastrimin e mbeturinave.

Guvernatori i Smolenskut Vasily Anokhin po monitoron personalisht situatën,

Ura është ndërtuar në vitin 1980 dhe lidh pjesën qendrore të qytetit me mikrodistriktet Moskovsky, Yubileiny dhe fshatin Vyazma-Bryanskaya.

Nuk dihet ende se çfarë e shkaktoi kolapsin, por ka pasur një rritje të dështimeve të infrastrukturës së shërbimeve në Rusi gjatë dimrit për shkak të dëmtimit, gjë që mund t’i atribuohet neglizhencës së zgjatur të qeverisë dhe, në disa raste, korrupsionit .

Komiteti Hetues i Rusisë ka hapur një çështje penale për incidentin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts