Bota

Shefi i OKB-së i bën thirrje Izraelit të sigurojë akses humanitar në Gaza

shefi i okb se i ben thirrje izraelit te siguroje akses humanitar ne gaza
shefi i okb se i ben thirrje izraelit te siguroje akses humanitar ne gaza

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres u bëri thirrje autoriteteve izraelite që të sigurojnë akses të plotë dhe të papenguar për mallrat humanitare në të gjithë Gazën.

Guterres e bëri këtë kërkesë pasi analiza e fundit akute e pasigurisë ushqimore për Gazën paralajmëron se uria në pjesën veriore të Gazës është e afërt.

Analiza e Klasifikimit të Fazës së Sigurisë Ushqimore të Integruar (IPC) e kryer në dhjetor 2023 paralajmëroi se zia e bukës mund të ndodhë deri në fund të majit 2024 nëse nuk do të ndodhte një ndërprerje e menjëhershme e armiqësive dhe akses i qëndrueshëm për ofrimin e furnizimeve dhe shërbimeve thelbësore për popullatën. Që atëherë, kushtet e nevojshme për të parandaluar urinë nuk janë përmbushur dhe provat e fundit konfirmojnë se uria është e afërt në qeveritë veriore dhe parashikohet të ndodhë në çdo kohë midis mesit të marsit dhe majit 2024.

Raporti është një aktakuzë e tmerrshme e kushteve në terren për civilët. Palestinezët në Gaza po durojnë nivele të tmerrshme urie dhe vuajtjesh. Ky është numri më i lartë i njerëzve që përballen me urinë katastrofike i regjistruar ndonjëherë nga sistemi IPC kudo, në çdo kohë, tha Guterres.

“Kjo është një fatkeqësi krejtësisht e krijuar nga njeriu dhe raporti e bën të qartë se ajo mund të ndalet. Raporti i sotëm është Ekspozita A për nevojën për një armëpushim të menjëhershëm humanitar,” tha Guterres.

Ai u bëri thirrje autoriteteve izraelite që të sigurojnë akses të plotë dhe të papenguar për mallrat humanitare në të gjithë Gazën dhe që komuniteti ndërkombëtar të mbështesë plotësisht përpjekjet humanitare të OKB-së.

“Ne duhet të veprojmë tani për të parandaluar të pamendueshmen, të papranueshmen dhe të pajustifikueshmen,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts