Bota

Presidenti i Këshillit Evropian: “Nëse duam paqe, duhet të përgatitemi për luftë”

presidenti i keshillit evropian nese duam paqe duhet te pergatitemi per lufte
presidenti i keshillit evropian nese duam paqe duhet te pergatitemi per lufte

Europa duhet të kalojë në një ekonomi lufte dhe të forcojë mbrojtjen e saj në përgjigje të kërcënimit të paraqitur nga Rusia, tha presidenti i Këshillit Evropian.

Charles Michel, i cili do të kryesojë një takim të liderëve të BE-së të enjten për të diskutuar mbështetjen për Ukrainën, tha se Evropa duhet të marrë përgjegjësinë për sigurinë e saj.

“Nëse nuk e marrim përgjigjen e duhur të BE-së dhe nuk i japim Ukrainës mbështetjen e mjaftueshme për të ndaluar Rusinë, ne jemi të radhës,” shkroi ai në një shkrim të botuar në gazetat evropiane.

“Prandaj ne duhet të jemi të gatshëm për mbrojtjen dhe të kalojmë në një farë mënyrë një “ekonomi lufte”.

Ai shtoi: “Nëse duam paqe, duhet të përgatitemi për luftë”.

Ndërsa Evropa kishte bërë përparime që nga pushtimi i Ukrainës nga Moska në shkurt 2022 – duke përfshirë rritjen e kapacitetit të prodhimit ushtarak me 50% – ai tha se nevojiteshin shumë më tepër.

Ai u kërkoi gjithashtu vendeve të BE-së të sigurojnë që Ukraina të marrë atë që i nevojitet në fushën e betejës.

BE ra dakord të rriste fondet e saj për Ukrainën me 5 miliardë euro (4,28 miliardë £).

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts