Kosova

Shtohen edhe nëntë seanca të tjera për 2024-ën, në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve

shtohen edhe nente seanca te tjera per 2024 en ne gjykimin ndaj thacit dhe te tjereve
shtohen edhe nente seanca te tjera per 2024 en ne gjykimin ndaj thacit dhe te tjereve

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë janë paraparë disa ndryshime në kalendarin e seancave në çështjen gjyqësore ndaj Hahsim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Me anë të vendimit të trupit gjykues, në këtë çështje gjyqësore pritet që të mbahen edhe nëntë seanca të tjera shtesë gjatë vitit 2024, raporton” “Betimi për Drejtësi”.

Sipas asaj që u tha në seancën e sotme në këtë çështje gjyqësore si dhe sipas njoftimit të DhSK-së, ditët e parapara për seanca shtesë janë 10, 24 dhe 30 maj, 15, 16, 17 dhe 18 korrik dhe 31 tetor dhe 28 nëntor.

Ndryshe, Zyra e Prokurorit të Specializuar, më 30 shtator 2022 ka dorëzuar aktakuzën e konfirmuar të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, e cila përbëhet nga dhjetë pika me akuza, ku këta të fundit ngarkohen për krime lufte e krime kundër njerëzimit.

Më 29 prill 2022, Zyra e Prokurorit të Specializuar kishte dorëzuar një aktakuzë të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit, ku pretendohet se katër të akuzuarit kanë kryer krime lufte edhe në Gjilan, Budakovë e Semetishtë.

Më 9 nëntor të vitit 2020, në paraqitjet e tyre të para, Jakup Krasniqi e Hashim Thaçi janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që u vihen në barrë. Njëjtë është deklaruar edhe Veseli në paraqitjen e tij më 10 nëntor, sikurse edhe Rexhep Selimi më 11 nëntor.

Aktakuza ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit është konfirmuar më 26 tetor 2020.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts