Kuriozitete

Studimi: Konsumuesit e marihuanës kanë rrezik më të lartë nga goditjet nga dy sëmundje

studimi konsumuesit e marihuanes kane rrezik me te larte nga goditjet nga dy semundje
studimi konsumuesit e marihuanes kane rrezik me te larte nga goditjet nga dy semundje

Tymosja, avullimi ose ngrënia e marihuanës lidhet me një rrezik dukshëm më të lartë të sulmit në zemër dhe goditjes në tru, edhe nëse një person nuk ka sëmundje ekzistuese të zemrës edhe nëse personi nuk pi duhan, zbuloi një studim i ri.

Ndërsa si përdoruesit e përditshëm ashtu edhe ata jo të përditshëm kishin një rrezik më të lartë të sulmit në zemër dhe goditjes në tru në krahasim me jopërdoruesit, rreziku i goditjes në tru u rrit me 42% dhe rreziku i sulmit në zemër u rrit me 25% nëse kanabisi përdorej çdo ditë, zbuloi studimi. Rreziku u rrit me rritjen e numrit të ditëve të përdorimit të marihuanës. “Tymi i kanabisit nuk është edhe aq i ndryshëm nga tymi i duhanit, përveç drogës psikoaktive: THC (tetrahidrokanabinol) kundrejt nikotinës”, tha autori kryesor i studimit Abra Jeffers, një analist i të dhënave në Spitalin e Përgjithshëm Massachusetts në Boston, i cili hulumton duhanin dhe lënien e duhanit.

“Studimi ynë tregon se pirja e duhanit të kanabisit ka rreziqe të konsiderueshme kardiovaskulare, ashtu si pirja e duhanit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme sepse përdorimi i kanabisit po rritet dhe përdorimi konvencional i duhanit po zvogëlohet”, tha Jeffers në një deklaratë. Gjetjet e studimit pasqyrojnë kërkime të tjera që kanë zbuluar se përdorimi i përditshëm i marihuanës lidhet me një rritje të sëmundjeve koronare të zemrës, sulmit në zemër dhe goditjes në tru, tha Robert Page II, profesor  i farmacisë klinike dhe mjekësisë fizike në Shkollën e Farmacisë Skaggs të Universitetit të Kolorados dhe Shkenca Farmaceutike në Aurora, Kolorado.

Rreziku është real si për të rinjtë ashtu edhe për të moshuarit

Studimi, i botuar të mërkurën në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës, analizoi të dhënat për 430,000 të rritur të mbledhura nga viti 2016 deri në vitin 2020 përmes Sistemit të Mbikëqyrjes së Faktorëve të Rrezikut të Sjelljes, një studim kombëtar telefonik i kryer çdo vit nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Njerëzit në anketë varionin nga mosha 18 deri në 74 vjeç, me një moshë mesatare 45 vjeç. Gati 90% e të rriturve nuk përdornin marihuanë, ndërsa më shumë se 63% nuk ​​kishin përdorur kurrë duhan.

Ndër përdoruesit aktualë të marihuanës, gati 74% raportuan pirjen e duhanit si formën më të zakonshme të konsumit; 4% ishin përdorues të përditshëm, ndërsa 7% përdornin më pak se çdo ditë. Gati 29% e përdoruesve të përditshëm të marihuanës dhe 44% e përdoruesve jo të përditshëm nuk kanë përdorur kurrë cigare. Të rriturit më të rinj – të përcaktuar si meshkuj nën 55 vjeç dhe femra nën 65 vjeç – që përdornin marihuanë kishin një rrezik 36% më të lartë për sëmundje koronare të zemrës, sulm në zemër dhe goditje në tru, pavarësisht nëse përdornin gjithashtu produkte tradicionale të duhanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts