Bota

Sulmi ndaj bazës amerikane në Jordani, SHBA nis sulmet hakmarrëse në Siri

sulmi ndaj bazes amerikane ne jordani shba nis sulmet hakmarrese ne siri
sulmi ndaj bazes amerikane ne jordani shba nis sulmet hakmarrese ne siri

SHBA ka nisur një seri sulmesh me natyrë hakmarrëse në Siri pasi tre ushtarë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në një sulm me dron në një bazë ushtarake në Jordani të dielën.

Fox News ka raportuar se një zyrtar amerikan i mbrojtjes ka thënë se sulmet ajrore kanë filluar në objektivat e Lindjes së Mesme nga “platforma të shumta”.

Uashingtoni fajësoi militantët e mbështetur nga Irani për sulmin në Kullën 22, pranë kufirit sirian.

Përgjigja e SHBA-së mund të formojë një “fushatë” duke përfshirë sulme dhe operacione kibernetike që zgjasin për javë të tëra, raportoi NBC News.

Nga ana tjetër Garda Revolucionare e Iranit ka deklaruar më herët se do t’i përgjigjet çdo kërcënimi të SHBA-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts