Bota

Horrori/ Amerikani i pret kokën babait të tij dhe publikon videon në Youtube. Autoritetet: Ka “një mendje të pastër”

horrori amerikani i pret koken babait te tij dhe publikon videon ne youtube autoritetet ka nje mendje te paster
horrori amerikani i pret koken babait te tij dhe publikon videon ne youtube autoritetet ka nje mendje te paster

Një burrë nga Pensilvania i akuzuar për vrasjen e babait të tij dhe shfaqjen e kokës së prerë në një video në YouTube, u tha se ishte “me mendje të pastër” sipas zyrtarëve të premten (2 shkurt).

Justin Mohn nga Middletown Township u akuzua të mërkurën për vrasje të shkallës së parë, abuzim të një kufome dhe posedim të një instrumenti krimi në një gjykatë të Qarkut Bucks, ku një gjykatës urdhëroi 32-vjeçarin të qëndronte në paraburgim, tha zyra e avokatit në një deklaratë.

Pas vrasjes, Mohn postoi një video 14-minutëshe në YouTube të titulluar “Milicia e Mohn – Thirrje për Armët për Patriotët Amerikanë”, tha policia në një deklaratë të postuar në internet. Videoja u pa më shumë se 5000 herë përpara se të hiqej, raportoi CNN.

Gjatë videos, Mohn u tregoi shikuesve kokën e babait të tij dy herë dhe e identifikoi atë me emrin e tij, duke thënë se “ai tani është në ferr përjetësisht” ndërsa lexonte nga një skenar, tha policia në dokument.

Rreth orës 19:00 të së martës, nëna e të dyshuarit zbuloi trupin e prerë të kokës së burrit të saj. “Thirrja për dispeçerët e urgjencës erdhi nga gruaja e viktimës. Kur oficerët mbërritën, ata gjetën të ndjerin mashkull në banjë,” tha zyra e prokurorit në një deklaratë. “Djali i rritur i viktimës nuk ishte i pranishëm kur policia mbërriti dhe u largua nga zona me automjetin e babait të tij.”

Një hanxhar dhe një thikë e madhe kuzhine u gjetën në vaskë, sipas deklaratës së mundshme të shkakut të marrë nga CNN.

“Oficerët gjetën gjithashtu kokën e mashkullit të ndjerë brenda një qeseje plastike e cila ishte brenda një tenxhere gatimi në një dhomë gjumi në katin e parë pranë banjës”, thuhet në deklaratë. Në deklaratë, policia citon videon e postuar në YouTube nga i dyshuari.

Hetuesit gjetën gjithashtu “doreza gome të qarta me atë që dukej të ishte gjak mbi to”. Pas shikimit të videos në YouTube, hetuesit konfirmuan se “dorezat, koka e prerë dhe dhoma janë të njëjta me ato të përshkruara në video”, thuhet në deklaratë.

YouTube në një deklaratë të mërkurën i tha CNN se “ka politika strikte që ndalojnë dhunën grafike dhe ekstremizmin e dhunshëm”.

“Videoja u hoq për shkelje të politikës sonë të dhunës grafike dhe kanali i Justin Mohn u mbyll në përputhje me politikat tona të dhunshme të ekstremizmit. Ekipet tona po ndjekin nga afër për të hequr çdo ri-ngarkim të videos”, tha YouTube.

Vrasja vjen në mes të valës më të qëndrueshme të dhunës politike në Shtetet e Bashkuara që nga vitet 1970, sipas një hetimi të Reuters vitin e kaluar. Rasti i tmerrshëm vjen në mes të një mjedisi të ngarkuar politik kombëtar dhe ndërsa drejtuesit e mediave sociale, të cilët u përballën me kritika nga Kongresi – kanë qenë nën kritika për lejimin e postimit të videove grafike dhe ndonjëherë të dhunshme dhe mbajtjen në faqet e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts