Bota

“Të paktën 193 faqe interneti”, Franca zbulon një rrjet propagandistik rus që synon Evropën dhe SHBA

te pakten 193 faqe interneti franca zbulon nje rrjet propagandistik rus qe synon evropen dhe shba
te pakten 193 faqe interneti franca zbulon nje rrjet propagandistik rus qe synon evropen dhe shba

Franca po zbulon një rrjet të “propagandës ruse të strukturuar dhe të koordinuar”, që synonte vendet evropiane dhe SHBA dhe kishte për qëllim të justifikonte pushtimin e Ukrainës, thanë sot burime diplomatike, duke theksuar se përmbajtja e saj mund të “dëmtojë interesat themelore të vendit”.

Të paktën 193 faqe interneti përbëjnë rrjetin në fjalë, sipas një raporti nga VIGINUM, një agjenci qeveritare përgjegjëse për ndërhyrjet dixhitale nga jashtë. Siç shpjegon ai, faqet në fjalë “nuk prodhojnë përmbajtje parësore, por ritransmetojnë publikime masive me origjinë kryesisht nga llogari ruse ose pro-ruse në rrjetet sociale, agjencitë ruse të lajmeve dhe faqet zyrtare të organizatave apo organeve”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts