Bota

Viktimat e shumta në Gaza, shefi i politikës së jashtme të BE thirrje SHBA: Rishqyrtoni ndihmën ushtarake ndaj Izraelit

viktimat e shumta ne gaza shefi i politikes se jashtme te be thirrje shba rishqyrtoni ndihmen ushtarake ndaj izraelit
viktimat e shumta ne gaza shefi i politikes se jashtme te be thirrje shba rishqyrtoni ndihmen ushtarake ndaj izraelit

Një drejtues i Bashkimit Evropian i ka bërë një thirrje të fshehtë SHBA-së që të rimendojë ndihmën ushtarake që po i jep Izraelit.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell la të kuptohet se Joe Biden duhet të rishqyrtojë ndihmën për shkak të numrit të lartë të viktimave civile në Gaza.

Ai tha se presidenti amerikan e ka quajtur operacionin e Izraelit në rajon “të lartë” dhe kujtoi një numër zyrtarësh amerikanë që thanë se shumë njerëz janë vrarë.

“Epo, nëse besoni se shumë njerëz po vriten, ndoshta duhet të siguroni më pak armë në mënyrë që të parandaloni vrasjen e kaq shumë njerëzve,” u tha Borrell gazetarëve. “Nëse komuniteti ndërkombëtar beson se kjo është një masakër, se shumë njerëz po vriten, ndoshta duhet të mendojmë për sigurimin e armëve,” shtoi ai. Uashingtoni dërgon rreth 3 miliardë paund ndihmë ushtarake për Izraelin çdo vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts