Bota

Tensionet në Lindjen e Mesme, Macron bën thirrje për ‘izolim’ të Iranit

tensionet ne lindjen e mesme macron ben thirrje per izolim te iranit
tensionet ne lindjen e mesme macron ben thirrje per izolim te iranit

Presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë thirrje për forcimin e sanksioneve ndërkombëtare ndaj Iranit pas sulmit të tij ndaj Izraelit gjatë fundjavës.

Teherani kreu një sulm ajror masiv në territorin izraelit të shtunën në përgjigje të bombardimit të ambasadës iraniane në Damask në fillim të këtij muaji. Izraeli as nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar rolin e tij në bombardim, por përgjegjësia e tij u nënkuptua më vonë nga ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant.

Në një intervistë për radion BFMTV dhe RMC, Macron dënoi përgjigjen e Iranit, duke e quajtur atë “disproporcionale”.

“Në vend që të synonte interesat izraelite jashtë Izraelit, Teherani shkoi pas Izraelit në tokën e tij dhe sulmoi nga toka e tij,” tha ai, duke vënë në dukje se sulmet ajrore kishin shkaktuar “një çarje të thellë” në marrëdhëniet tashmë të tensionuara mes dy shteteve të Lindjes së Mesme, duke i hapur rrugën “reagimeve të rrezikshme” të mëtejshme nga të dyja palët.

Macron tha se komuniteti ndërkombëtar “do të bëjë gjithçka për të shmangur përshkallëzimin” në konflikt dhe i kërkoi Izraelit të mos hakmerret me mjete ushtarake.

Në vend të kësaj, ai tha se fokusi duhet të jetë në “izolimin” e Iranit dhe bëri thirrje për më shumë sanksione ndaj Teheranit, duke përfshirë “rritje të presionit mbi aktivitetet e tij bërthamore”, të cilat ai beson se do të ndihmonin “gjetjen e një rruge drejt paqes në rajon”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts