Bota

Treshja e “Weimarit” zotohen t’i japin Ukrainës më shumë armë: Ky është një mesazh i qartë kristal për presidentin rus se…

treshja e weimarit zotohen ti japin ukraines me shume arme ky eshte nje mesazh i qarte kristal per presidentin rus se
treshja e weimarit zotohen ti japin ukraines me shume arme ky eshte nje mesazh i qarte kristal per presidentin rus se

Mes shqetësimeve në rritje se zvogëlimi i mbështetjes nga Perëndimi do t’i lejojë Rusisë të fitojë një avantazh vendimtar në konfliktin e saj me Ukrainën, liderët e Gjermanisë, Francës dhe Polonisë janë zotuar sot të ofrojnë më shumë armë për Kievin dhe të rrisin prodhimin e pajisjeve ushtarake.

Kancelari gjerman Olaf Scholz mirëpriti presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin polak Donald Tusk për një samit të organizuar me ngut nga i ashtuquajturi “Trekëndëshi i Weimarit” mes tre vendeve. Scholz tha në një konferencë shtypi pas takimit se ai kishte diskutuar se çfarë mbështetje ishte e nevojshme me Volodymyr Zelenskyy të mërkurën.

“Ai e di se mund të mbështetet tek ne dhe ne po ripërtërijmë këtë sinjal për mbështetje për Kievin nga këtu sot”, tha ai. “Por një sinjal kristal i qartë shkon edhe në Moskë. Presidenti rus duhet të dijë se ne nuk do të heqim dorë nga mbështetja jonë për Ukrainën”, shtoi ai. Udhëheqësi gjerman tha se “duke filluar menjëherë, ne do të prokurojmë edhe më shumë armë për Ukrainën, në tregun e përgjithshëm botëror”. “Së dyti, prodhimi i pajisjeve ushtarake do të zgjerohet, duke përfshirë edhe bashkëpunimin me partnerët në Ukrainë,” shtoi Scholz.

Dhe, tha ai, do të krijohet një “koalicion i ri për artilerinë e raketave me rreze të gjatë”. Scholz nuk dha detaje dhe tre liderët nuk bënë asnjë pyetje. Macron ripohoi mbështetjen e Francës për një plan të iniciuar nga Çekia për të blerë municione dhe predha jashtë Bashkimit Evropian, por gjithashtu nuk dha detaje.

“Ne duam të shpenzojmë paratë tona, ne duam të ndihmojmë në çdo mënyrë të mundshme … këtu dhe tani, në mënyrë që situata e Ukrainës në javët dhe muajt e ardhshëm të përmirësohet”, shtoi Tusk. Mungesa e municioneve ka çuar në përmbysje ukrainase dhe frikë se Rusia mund të bëjë përfitime të mëdha territoriale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts