Bota

Ukrainë, katër të vdekur nga një bombë në pjesën lindore të vendit

ukraine kater te vdekur nga nje bombe ne pjesen lindore te vendit
ukraine kater te vdekur nga nje bombe ne pjesen lindore te vendit

Katër civilë u vranë në një sulm me raketa ruse në Shiversk në rajonin Donetsk (lindje), Ukrainë, thanë sot autoritetet lokale ukrainase.

“Qyteti (Siversk) u bombardua mbrëmë me raketahedhëse të shumtë. U zbulua se katër burra të moshës 36 deri në 86 vjeç u vranë”, tha Guvernatori Vadim Filatskine në rrjetet sociale.

Shiversk, një qytet me 11,000 banorë përpara pushtimit rus, është afër frontit dhe merr granatime të shpeshta.

Ukraina pranoi dje se situata është “e tensionuar” në frontin lindor, ku ushtria ruse vazhdon të shtyjë për të kapur komunitetin e rëndësishëm strategjik të Chasiv Yar, 35 km në jugperëndim të Shiverskut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts