Bota

Vala e zemërimit të fermerëve në mbarë Evropën! Çfarë qëndron pas, specifika për secilin vend dhe Ukraina si shqetësim. Si një lëvizje rurale në Holandë shkaktoi ‘tërmet’ politik

vala e zemerimit te fermereve ne mbare evropen cfare qendron pas specifika per secilin vend dhe ukraina si shqetesim si nje levizje rurale ne holande shkaktoi termet politik

Fermerët po zhvillojnë protesta në të gjithë Evropën , duke bllokuar rrugët me traktorët e tyre, duke bllokuar portet dhe duke goditur me vezë Parlamentin Evropian për një listë të gjatë ankesash nga rregullimi mjedisor deri tek burokracia e tepruar.

“Ne nuk po sigurojmë më jetesën nga profesioni ynë”, tha një fermer i dëmtuar në Paris për CNN. Ndërsa disa nga protestat më dramatike kanë qenë në Francë, veprime të ngjashme janë zhvilluar në një mori vendesh, duke përfshirë Italinë, Spanjën, Rumaninë, Poloninë, Greqinë, Gjermaninë, Portugalinë dhe Holandën.

Bujqësia përbën vetëm 1.4% të PBB-së së Bashkimit Evropian, tregojnë shifrat e fundit, por protestat në Evropën Lindore vitin e kaluar për importet e lira të Ukrainës – të cilat panë bllokada të gjata në pikat kufitare – tregojnë se si fermerët si grup janë të aftë të shkaktojnë përçarje të mëdha. Të dy qeveritë kombëtare dhe BE janë tani nën presion për të shuar demonstratat e reja.

Këtë javë, protestat e fermerëve goditën në zemër të Bashkimit Evropian, kur ata u futën në Bruksel të enjten, ndërsa liderët mbanin një samit të madh për Ukrainën. Pasi protestuan jashtë ndërtesës së parlamentit, ata hodhën vezë, u përplasën me brirë dhe ndezën zjarre.

Fermerët belgë shënjestruan pikat kufitare me Holandën në Zandvliet, Meer dhe Postel, duke shkaktuar vonesa.

Në Francë, fermerët bllokuan autostradat kryesore që çojnë në Paris, si dhe qytetet e Lionit dhe Tuluzës. Dhjetëra fermerë ngritën tenda dhe ndezën zjarre për t’u ngrohur ndërsa përpiqeshin të mbyllnin rrugët për në kryeqytetin francez. Të paktën 91 persona u arrestuan të mërkurën për pengimin e trafikut dhe shkaktimin e dëmeve pranë tregut Rungis në jug të Parisit, një qendër kryesore e shpërndarjes së ushqimit, raportoi dega e CNN, BFMTV. Por protestuesit e tjerë ishin më pak armiqësorë: disa fermerë i shpërndanë policisë jashtë Parisit çokollata të sapopjekura.

03 Ap24032517922747
03 Ap24032517922747

Një fermer, Hugo Auge, i tha CNN se sistemi aktual “tallet me fermerët dhe konsumatorët”. Gjithashtu këtë javë, traktorët në Greqi marshuan drejt qytetit të dytë më të madh të Selanikut të enjten, me synimin për të bllokuar rrugët kryesore brenda qytetit.

Imazhet nga Portugalia treguan vargje të gjata kamionësh të parkuar pranë kufirit spanjoll. Muajin e kaluar, qytetet në Gjermani u ndaluan nga mijëra fermerë të mbledhur që përballuan temperaturat e ftohta, duke grumbulluar pakënaqësi ndaj koalicionit qeverisës të kancelarit Olaf Scholz. Blloqe të mëdha rrugore shtriheshin nëpër qytete nga lindja në perëndim, duke përfshirë Hamburgun, Këlnin, Bremenin, Nurembergun dhe Mynihun – me deri në 2,000 traktorë të regjistruar për çdo protestë. Protestat i bëjnë jehonë atyre të vitit të kaluar, kur fermerët në vendet e Evropës Lindore, duke përfshirë Poloninë, Rumaninë dhe Bullgarinë, demonstruan kundër ndikimit të importeve të lira të drithit ukrainas, të cilat po ulnin çmimet e brendshme dhe po goditnin shitjet e prodhuesve vendas.

Cilat janë ankesat?

Ndërsa zemërimi mbi politikat ekonomike, rregullatore dhe të gjelbra bashkon shumë nga protestat, ka gjithashtu ankesa unike për çdo vend. Fermerët në të gjithë bllokun thonë se kostot e energjisë, plehrave dhe transportit janë rritur, veçanërisht në dritën e luftës së Rusisë në Ukrainë. Për më tepër, qeveritë janë përpjekur të ulin çmimet në rritje të ushqimeve në mes të inflacionit. Të dhënat e Eurostat tregojnë se çmimet që marrin fermerët për produktet e tyre bujqësore arritën kulmin në vitin 2022, por që nga ajo kohë ka qenë në rënie – duke rënë mesatarisht me rreth 9% midis tremujorit të tretë të 2022 dhe së njëjtës periudhë në 2023. Në Francë, një plan i qeverisë për të hequr gradualisht një lehtësim tatimor për fermerët për karburantin dizel, si pjesë e një politike më të gjerë të tranzicionit të energjisë, ka ndezur gjithashtu zemërim.

Importet e huaja të lira kanë ndezur flakët e pakënaqësisë, ndërsa fermerët argumentojnë se produkte të tilla janë konkurrencë e pandershme.

Emmanuel Mathé, një fermer francez nga fshati i vogël Noisy-Rudignon në Seine et Marne, tha për CNN: “Ne jemi subjekt i kufizimeve të mëdha dhe ka produkte që vijnë nga jashtë Evropës, që konkurrojnë me ne pa pasur nevojë të aplikojnë për rregullat që ne jemi të detyruar të zbatojmë për t’i prodhuar.” Fermerët, veçanërisht në Evropën Lindore, vazhdojnë të shprehin ankesa për importet e lira bujqësore nga Ukraina, duke përfshirë grurin, sheqerin dhe mishin. BE-ja ka hequr dorë nga kuotat dhe detyrimet për importet ukrainase në dritën e pushtimit rus të Ukrainës.

Ndryshimet klimatike po e përkeqësojnë situatën në mënyra të ndryshme. Ngjarjet ekstreme të motit si zjarret dhe thatësirat po ndikojnë gjithnjë e më shumë në prodhim. Zemërimi i është drejtuar edhe Brukselit mbi objektivat mjedisore të BE-së. Renaud Foucart, një lektor i lartë i ekonomisë në Universitetin Lancaster në Angli, thekson Marrëveshjen e Gjelbër Evropiane si një burim të madh tensioni. Marrëveshja synon të vendosë masa duke përfshirë një taksë mbi karbonin, ndalimin e pesticideve, kufizimet e emetimeve të azotit dhe kufizimet në përdorimin e ujit dhe tokës.

Foucart thotë se fermerët po përpiqen të shtyjnë rregulloret e Marrëveshjes së Gjelbër për aq kohë sa të jetë e mundur. “Kështu që ata duan të shtyjnë më tej çdo përpjekje për të taksuar karbonin, çdo përpjekje për të reduktuar pesticidet.” Ai thekson se çdo vend evropian ka shqetësimet e veta specifike.

“Në Gjermani, ishte nafta për traktorët. Në Holandë, problemi specifik ishte për taksimin e azotit, i cili ndikon në prodhimin industrial të derrave dhe pulave. Polonia është një rast shumë interesant sepse ka qenë në ballë të mbështetjes ushtarake për Ukrainën, por në të njëjtën kohë fermerët polakë janë shumë të zemëruar dhe bllokojnë kufirin për t’u siguruar që gruri ukrainas të mos mbërrijë në Poloni.

Çfarë po bëhet për të qetësuar protestat?

Në nivel të BE-së, fermerët fituan një kompromis nga Brukseli më 31 janar, kur u njoftua një vonesë për rregullat që do t’u kërkonin atyre të linin mënjanë tokën për të inkurajuar shëndetin e tokës dhe biodiversitetin. Komisioni Evropian u ofroi një përjashtim fermerëve të BE-së nga një kërkesë për të mbajtur një pjesë minimale të tokës së tyre djerrë, duke i lejuar ata të mbajnë pagesat e mbështetjes shoqëruese. Komisioni tha gjithashtu se do të zgjasë pezullimin e detyrimeve të importit për eksportet e Ukrainës për një vit tjetër deri në qershor 2025. Në nivel qeveritar, Berlini është tërhequr pjesërisht nga planet e tij për të shkurtuar subvencionet e naftës muajin e kaluar. Duke zbutur planin e saj origjinal, qeveria tha se një përjashtim nga taksat e makinave për automjetet bujqësore do të ruhet dhe shkurtimet në uljet e taksave të naftës do të rriten për tre vjet. Megjithatë, shumë fermerë po bëjnë thirrje për një ndryshim të plotë.

Greqia njoftoi se do të zgjasë një zbritje të posaçme tatimore për naftën bujqësore me një vit, në përgjigje të thirrjeve nga fermerët të cilëve u humbën të korrat dhe bagëtitë e tyre nga përmbytjet shkatërruese. Franca këtë javë njoftoi një sërë masash për fermerët në dritën e protestave. Kryeministri i sapoemëruar francez Gabriel Attal u zotua të ruajë “sovranitetin ushqimor” dhe tha se Franca do të rrisë kontrollet mbi importet e ushqimeve “që nuk respektojnë rregullat tona në nivel evropian dhe francez”, në një përpjekje për të mbrojtur fermerët nga konkurrenca e pandershme.

Attal njoftoi gjithashtu ndarjen e 150 milionë eurove për blegtorët “në mbështetje tatimore dhe sociale, duke filluar nga ky vit dhe duke vazhduar në mënyrë të përhershme”. Ka shenja se masat franceze po funksionojnë – disa bllokada janë hequr pasi dy sindikata të mëdha bënë thirrje për t’i dhënë fund bllokadave. Por diku tjetër protestat vazhdojnë.

Çfarë ndodh më pas?

Ndërsa qeveritë kanë dhënë koncesione, disa fermerë thonë se nuk shkojnë aq larg sa duhet dhe po bëjnë thirrje për veprime të vazhdueshme. Protestat kanë nxitur gjithashtu reagime kundër BE-së përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në qershor. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von Der Leyen ka mbrojtur objektivin e BE-së për arritjen e zeros neto deri në vitin 2050. Megjithatë, ajo po përballet me presionin nga partia e saj e qendrës së djathtë për të ulur legjislacionin e gjelbër. Partitë evropiane të ekstremit të djathtë shpresojnë të kenë fitime në zgjedhje dhe mund të përfitojnë nga ankesat e fermerëve për përfitimet e tyre politike.

Kjo është parë tashmë në Gjermani , kur Alternativa për Gjermaninë (AfD) e ekstremit të djathtë u përfshi në protesta dhe shprehu solidaritetin me fermerët. Dhe ka precedent që fermerët protestues të bëjnë më shumë sesa thjesht të dalin në rrugë.

Në mars të vitit të kaluar, një parti populiste holandeze shfletoi një valë zemërimi rural për të arritur një zgjidhje të madhe. Lëvizja Fermer-Qytetar ose BoerburgerBeweging (BBB) ​​u ngrit nga demonstratat masive kundër  politikave mjedisore të qeverisë. Tani është partia më e madhe në senatin holandez.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts