Bota

Venezuela mbyll ambasadat dhe konsullatat në Ekuador

venezuela mbyll ambasadat dhe konsullatat ne ekuador
venezuela mbyll ambasadat dhe konsullatat ne ekuador

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro urdhëroi mbylljen e ambasadës dhe konsullatave të vendit në Ekuador, në përgjigje të bastisjes në ambasadën meksikane në Quito nga policia ekuadoriane më 5 prill.

“Kam urdhĂ«ruar mbylljen e ambasadĂ«s sonĂ« nĂ« Ekuador, mbylljen e konsullatĂ«s nĂ« Quito, mbylljen e menjĂ«hershme tĂ« konsullatĂ«s nĂ« Guayaquil dhe qĂ« personeli diplomatik tĂ« kthehet menjĂ«herĂ« nĂ« VenezuelĂ«â€, tha Maduro gjatĂ« njĂ« fjalimi tĂ« largĂ«t nĂ« njĂ« samit tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m tĂ« Komuniteti i Shteteve tĂ« AmerikĂ«s Latine dhe Karaibeve.

Presidenti venezuelian tha se shkas për vendimin ishin deklaratat e fundit të bëra nga presidenti ekuadorian Daniel Noboa, i cili tha se nuk i vinte keq për bastisjen në ambasadën meksikane për të arrestuar ish-zëvendëspresidentin ekuadorian Jorge Glas, të cilit Meksika i kishte dhënë azil politik.

Maduro theksoi se personeli diplomatik venezuelian nuk do tĂ« kthehet nĂ« Ekuador “derisa ligji ndĂ«rkombĂ«tar tĂ« rivendoset shprehimisht” nĂ« atĂ« vend.

“Venezuela e mbĂ«shtet plotĂ«sisht propozimin e MeksikĂ«s pĂ«r tĂ« dĂ«buar Ekuadorin nga Kombet e Bashkuara, derisa t’i kĂ«rkojĂ« falje komunitetit ndĂ«rkombĂ«tar dhe ta kthejĂ« situatĂ«n nĂ« statusin e saj origjinal ligjor”, shtoi ai.

(A.A/BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts