Shqiperia

“Vetëm, jemi të gjithë të vegjël”, Rama në Samitin BE-Ballkan Perëndimor: Të bëjmë paqe për të pasur një të ardhme të begatë, ose…

vetem jemi te gjithe te vegjel rama ne samitin be ballkan perendimor te bejme paqe per te pasur nje te ardhme te begate ose
vetem jemi te gjithe te vegjel rama ne samitin be ballkan perendimor te bejme paqe per te pasur nje te ardhme te begate ose

Kryeministri Edi Rama nga samiti BE-Ballkani Përëndimor deklaroi se mes vendeve të rajonit duhet të vendoset gjithmonë paqja, pasi në të kundërtën rrezikojnë BE.

Ai tha se vetëm, të gjithë vendet e rajonit janë të vegjël.

“Në planin e rritjes në fuqi, domosdoshmëria është e qartë, ose do të marrin masat e nevojshme që të ecim përkrah njëri tjetrit ose të dështojmë. T’u japim qytetarëve tanë rrugën drejt BE. Ekonomitë tona nuk mund të lulëzojnë duke penguar lëvizjen ekonomike të njëra-tjetrës. Ose bëjmë paqe për të punuar për begatinë tonë, ose kjo mungesë do na bëjë që të humbasim paqen.

Më vete jemi të gjithë të vegjël. Së bashku mbartim rëndësi. Si mund të bëhemi më të lirë dhe më të mëdhenj nëse kamionët tanë duhet të presin ende 26 orë në ditë. Si mund të heqim këto barriera? A mos jemi dembelë? Të çmendur? Budallenj, apo çfarë jemi? A nuk është ende e qartë për secilin prej nesh se nuk ka rrugë të shkurtër për në BE.”, tha Rama.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts