Bota

VIDEO/ Dalin pamjet si i rrëzoi Izraeli raketat e Iranit

video dalin pamjet si i rrezoi izraeli raketat e iranit
video dalin pamjet si i rrezoi izraeli raketat e iranit

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) kanë publikuar pamjet që tregojnë aeroplanët luftarak të Forcave Ajrore izralite duke rrëzuar disa nga dronët dhe raketat lundruese të lëshuara nga Irani gjatë natës.

Bëhet e ditur se të gjithë dronët dhe raketat janë rrëzuar jashtë hapësirës ajrore të vendit nga Forcat Ajrore indiane (IAF) dhe aleatët e saj, duke përfshirë SHBA-në, Mbretërinë e Bashkuar, Jordaninë dhe Francën.

Pamjet e shpërndara në rrjete sociale thuhet se tregojnë sistemin e mbrojtjes izraelite që ka aftësi të përgjojë dronët dhe raketat.

Izraeli është sulmuar nga mbi 300 dronë dhe raketa që ia ndezën qiellin e natës.

Por, falë sistemit të avancuar të mbrojtjes, ai arriti të mbrohet nga sulmet dhe të parandalojë dëmet serioze në vend, gjë që i kushtoi shumë.

Siç e ka bërë të ditur gjenerali Reem Aminoach, këshilltar financiar i ish-shefit të shtabit të ID, mbrojtja nga sulmet e Iranit i kushtoi Izraelit 4-5 miliardë shekelë (mbi 1 miliard euro).

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts