Shqiperia

VIDEO/ Fermerët protestë për çmimin, derdhim qumështin: Vijnë trajlera pafund me bulmet nga Serbia

video fermeret proteste per cmimin derdhim qumeshtin vijne trajlera pafund me bulmet nga serbia
video fermeret proteste per cmimin derdhim qumeshtin vijne trajlera pafund me bulmet nga serbia

Fermerë nga Kavaja, Vlora, Berati, Fieri dhe Lushnja udhëtuan me traktorët e tyre drejt rrethrotullimit të Savrës ku bllokuan për më shumë se një orë autostradën Lushnje-Fier në shenje proteste për çmimin e ulet të qumështit.

Në kushte shumë të vështira për shkak të çmimit të ulet të qumështit nga grumbulluesit, fermerët kërkuan ndërhyrjen e shtetit për mbështetje.

Sipas tyre produktet e importit që hyjnë në vendin tonë pa kriter, po paralizojnë fermerin shqiptar, i cili nuk përballon dot as kostot për prodhimin e qumështit.

Në shenjë proteste fermerët mbushen rrugët me qumësht ndërsa paralajmëruan përshkallëzim të protestës nëse nuk ka një reagim për situatën.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts