Bota

Votimet më të mëdha dhe më të gjata në botë, si vendi aziatik tenton të bëhet superfuqi ekonomike me gjithë standardin jetësor tejet të ulët

votimet me te medha dhe me te gjata ne bote si vendi aziatik tenton te behet superfuqi ekonomike me gjithe standardin jetesor tejet te ulet
votimet me te medha dhe me te gjata ne bote si vendi aziatik tenton te behet superfuqi ekonomike me gjithe standardin jetesor tejet te ulet

Në vetëm pak ditë, India do të nisë zgjedhjet më të mëdha demokratike në botë. Rreth 960 milionë njerëz në një vend me 1.4 miliardë banorë kanë të drejtë të votojnë në zgjedhje, të cilat fillojnë të premten dhe do të zgjasin më shumë se një muaj për të përfunduar.

Narendra Modi pritet gjerësisht të fitojë një mandat të rrallë pesëvjeçar radhazi si kryeministër. Nën udhëheqjen e tij, India është gati të bëhet një fuqi ekonomike e shekullit të 21-të, duke ofruar një alternativë të vërtetë ndaj Kinës për investitorët dhe markat e konsumatorit që kërkojnë rritje dhe prodhuesit që kërkojnë të reduktojnë rreziqet në zinxhirët e tyre të furnizimit.

Ndërsa lidhjet midis Pekinit dhe Perëndimit po prishen gjithnjë e më shumë, India gëzon marrëdhënie të shëndetshme me shumicën e ekonomive të mëdha dhe po tërheq në mënyrë agresive kompanitë e mëdha për të ngritur fabrika në vend. Pra, a është e justifikuar zhurma rreth Indisë së Modit, e cila mbetet një vend kryesisht i varfër?

Cilësia e të dhënave ekonomike në Indi mund të jetë jo e besueshme, gjë që e bën të vështirë vlerësimin e realitetit në terren në kombin më të populluar në botë. Por duke përdorur të dhëna nga burime zyrtare ose autoritative, CNN ka krijuar pesë grafike për të treguar se si ka performuar vendi që kur Modi u mori frenat e qeverisë për herë të parë në vitin 2014, dhe për të parë përpara sfidat me të cilat do të përballet lideri i ardhshëm në menaxhimin e madh në rritje më të shpejtë në botë të ekonomisë.

Ende shumë i varfër

Ekonomia e Indisë ishte me vlerë 3.7 trilion dollarë në vitin 2023, duke e bërë atë të pestën më të madhe në botë, pasi ka kërcyer katër vende në renditje gjatë dekadës së Modi në detyrë. Ekonomia e gjigantit të Azisë Jugore është e vendosur të zgjerohet me një normë vjetore prej të paktën 6% vitet e ardhshme, por analistët thonë se ajo duhet të synojë një rritje prej 8% ose më shumë nëse dëshiron të bëhet një superfuqi ekonomike.

Zgjerimi i qëndrueshëm do ta shtyjë Indinë më lart në rangun e ekonomive më të mëdha në botë, me disa vëzhgues që parashikojnë se vendi do të bëhet numri tre pas SHBA-së dhe Kinës deri në vitin 2027. Sidoqoftë, India mund të bëjë shumë më tepër për të rritur produktin e saj të brendshëm bruto (PBB) për person, një masë e standardeve të jetesës sipas së cilës ajo u rendit në vendin e ulët 147 në 2022, sipas Bankës Botërore.

Sipas Guido Cozzi, profesor i makroekonomisë në Universitetin e St Gallenit në Zvicër, do të ketë “efekte zvogëluese në PBB-në për frymë” ndërsa ekonomia rritet. Por ai paralajmëroi se “ekonomia nuk është e garantuar për të reduktuar pabarazinë e të ardhurave dhe politikat që nxisin rritjen gjithëpërfshirëse mund të jenë të nevojshme”.

Ndërtimi i Indisë moderne

Ashtu siç bëri Kina më shumë se tre dekada më parë, India po fillon një transformim masiv të infrastrukturës duke shpenzuar miliarda në ndërtimin e rrugëve, porteve, aeroporteve dhe hekurudhave. Ndërkohë, investitorët privatë po ndërtojnë centralin më të madh të energjisë së gjelbër në botë. Vetëm në buxhetin federal të këtij viti, 134 miliardë dollarë u ndanë për shpenzime kapitale për të nxitur zgjerimin ekonomik.

Rezultatet mund të shihen në terren me ndërtime të furishme që po zhvillohen në mbarë vendin. India shtoi rreth 55,000 kilometra në rrjetin kombëtar të autostradave, një rritje prej 60% në gjatësinë e përgjithshme, midis 2014 dhe 2023. Zhvillimi i infrastrukturës ka shumë përfitime për ekonominë, duke përfshirë krijimin e vendeve të punës dhe përmirësimin e lehtësisë së të bërit biznes. Rrjeti kombëtar i autostradave të Indisë është zgjeruar në mënyrë të vazhdueshme, duke u rritur me 60% në dekadën e fundit.

Vitet e fundit, vendi ka ndërtuar gjithashtu një sërë platformash teknologjike, të njohura si infrastrukturë publike dixhitale që kanë transformuar jetën dhe bizneset. Për shembull, programi Aadhaar, i nisur në vitin 2009, u ka ofruar miliona indianëve prova të identitetit për herë të parë ndonjëherë. Baza e të dhënave biometrike më e madhe në botë ka ndihmuar gjithashtu qeverinë të kursejë miliona duke reduktuar korrupsionin në iniciativat e mirëqenies.

Një tjetër platformë, Ndërfaqja e Unifikuar e Pagesave (UPI), i lejon përdoruesit të bëjnë pagesa në çast duke skanuar një kod QR. Ajo është përqafuar nga indianët nga të gjitha sferat e jetës, nga pronarët e kafeneve deri te lypësit dhe ka lejuar që miliona dollarë të rrjedhin në ekonominë formale. Në shtator 2023, duke cituar një raport të Bankës Botërore, Modi tha se falë infrastrukturës së saj publike dixhitale “India ka arritur objektivat e përfshirjes financiare në vetëm gjashtë vjet, të cilat përndryshe do të kishin marrë të paktën 47 vite të gjata”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts