Bota

Zaporizhzhia shënjestër e ushtrisë ruse, sulmohet 400 herë brenda 24 orëve

zaporizhzhia shenjester e ushtrise ruse sulmohet 400 here brenda 24 oreve
zaporizhzhia shenjester e ushtrise ruse sulmohet 400 here brenda 24 oreve

“Gjatë 24 orëve të fundit, ushtria ruse goditi rajonin juglindor të Zaporizhzhia 400 herë, një grua u vra në rrethin Vasilievsky”. Kështu njoftoi guvernatori Ivan Fedorov në Telegram, cituar nga Ukrainska Pravda.

“Në total, rusët goditën rajonin e Zaporozhzhia-s 400 herë në vetëm një ditë. Shtatë vendndodhje u vunë nën zjarrin e armikut: Gulyaypole, Levadnoye, Robotino, Malaya Tokmachka, Malinovka dhe Novoandreevka.

Rusia ka humbur 454,420 ushtarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt 2022, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës. Ky numër përfshin 770 viktima të pësuara nga forcat ruse gjatë ditës së kaluar.

Sipas raportit, Rusia humbi gjithashtu 7,180 tanke, 13,796 automjete luftarake të blinduara, 15,510 automjete dhe tanke me karburant, 11,593 sisteme artilerie, 1,046 sisteme raketash të shumëfishta, 758 sisteme të mbrojtjes ajrore, 347 avionë, 325 helikopterë, 26 aeroplanë, 26 avionë dhe nëndetëse.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts