Bota

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian/ Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico përgëzon opozitën liberale për fitoren

zgjedhjet per parlamentin evropian kryeministri i sllovakise robert fico pergezon opoziten liberale per fitoren

Partia e majtë populiste Smer e kryeministrit Robert Fico ka përgëzuar opozitën liberale Sllovakia Progresive (PS) për fitoren në zgjedhjet evropiane.

fICO

Exit poll-et jozyrtare të bëra nga partitë treguan se PS kishte 28% të votave, kundrejt 25% për Smer. Megjithatë, në një deklaratë, Smer tha se shumica e votave të Sllovakisë kishin shkuar për forcat nacionaliste dhe konservatore, të cilat i kishin dërguar “një sinjal të qartë” Brukselit.

Smer tha se votimi tregoi se shumica e sllovakëve kundërshtuan politikën e BE-së për dërgimin e armëve në Ukrainë dhe kundërshtuan ideologjinë progresive të përfaqësuar nga Marrëveshja e Gjelbër e BE-së dhe mohimi i saj i vlerave tradicionale.

Parashikimet treguan se Sllovakia Progresive fitoi gjashtë nga 15 vendet e Sllovakisë, kundrejt pesë për Smer.

PS i përket grupimit Renew Europe, por është e paqartë se ku do të ulet Smer.

Partia u pezullua nga grupimi i socialistëve dhe demokratëve në tetor, pasi formoi një koalicion me Partinë Kombëtare Sllovake të ekstremit të djathtë, kështu që aktualisht është “jo e regjistruar” .

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts