Bota

Zjarr masiv në një ndërtesë në Bangladesh, së paku 43 të vdekur

zjarr masiv ne nje ndertese ne bangladesh se paku 43 te vdekur
zjarr masiv ne nje ndertese ne bangladesh se paku 43 te vdekur

DHAKA – Të paktën 43 persona kanë humbur jetën pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Kështu tha ministri i shëndetësisë i vendit. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në një restorant rreth orës 22:00 me orën lokale të enjten në kryeqytetin, Dhaka.

Ai u përhap shpejt nëpër ndërtesë, duke bllokuar dhjetëra njerëz. Zyrtarët e zjarrfikësve thanë se zjarri tani është vendosur nën kontroll. Nuk është e qartë se çfarë shkaktoi flakët.

Ministrja e Shëndetësisë e Bangladeshit, Samanta Lal Sen, tha se të paktën 33 persona, përfshirë gra dhe fëmijë, u deklaruan të vdekur në Spitalin e Kolegjit Mjekësor të Dhakës.

Të paktën 10 të tjerë vdiqën në spitalin kryesor të djegieve të qytetit. Dhjetëra njerëz të tjerë janë dërguar atje për trajtim, tha Sen. Shërbimet e urgjencës u thirrën në restorantin Kacchi Bhai, i cili sipas gazetës Daily Bangladesh, ka shtatë kate.

“Ishim në katin e gjashtë kur pamë për herë të parë tymin që dilte nëpër shkallë”, tha një menaxher restoranti i quajtur Sohel, sipas AFP.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts