Bota

Moldavia zgjat masat mbështetëse për refugjatët nga Ukraina deri në mars 2025

moldavia zgjat masat mbeshtetese per refugjatet nga ukraina deri ne mars 2025
moldavia zgjat masat mbeshtetese per refugjatet nga ukraina deri ne mars 2025

Qeveria e Moldavisë ka zgjatur edhe për një vit masat për mbështetjen e refugjatëve nga Ukraina, të cilat ofrojnë të drejtën e qëndrimit dhe punës në territorin e republikës, si dhe ndihmë financiare.

Ky vendim është marrë në mbledhjen e qeverisë, sipas shërbimit për shtyp të Kabinetit të Ministrave.

“Periudha për sigurimin e mbrojtjes së përkohshme për emigrantët nga Ukraina do të zgjatet edhe për një vit, duke filluar nga 1 mars 2024 dhe duke përfunduar më 1 mars 2025. Vlefshmëria e dokumenteve të identifikimit të marrësit të mbrojtjes së përkohshme do të zgjatet gjithashtu automatikisht. ”, thuhet në mesazh.

Ai thekson se personat pjesëmarrës në program kanë të drejtën e ndihmës financiare dhe sociale, mundësinë për të punuar pa marrë të drejtën e qëndrimit të përkohshëm. Statusi i mbrojtjes së përkohshme është një nga mënyrat e legalizimit, së bashku me të drejtën për të kërkuar azil ose të drejtën për të marrë leje qëndrimi në Moldavi.

Sipas shërbimit të migracionit të vendit, aktualisht ka më shumë se 116,000 refugjatë nga Ukraina në territorin e Moldavisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts