Bota

Zvicra kundërshton të drejtën e votës për 16-vjeçarët, ligjvënësit hedhin poshtë projektligjin

zvicra kundershton te drejten e votes per 16 vjecaret ligjvenesit hedhin poshte projektligjin
zvicra kundershton te drejten e votes per 16 vjecaret ligjvenesit hedhin poshte projektligjin

Zvicra ka hedhur poshtë kërkesën për marrjen e të drejtës për të votuar nga personat e moshës 16 vjeç. Dhoma e Përfaqësuesve e Zvicrës refuzoi sot një projektligj që do t’u jepte qytetarëve të drejtën e votës në zgjedhje që nga mosha 16 vjeçare.

Kundër propozimit votuan 106 deputetë, ndërsa pro tij 84 prej tyre.

Kohët e fundit në qershor 2023, Dhoma e Përfaqësuesve ishte shprehur në favor të hartimit të një projektligji – me 98 vota kundër 93 kundër. Në përbërjen e saj të re pas zgjedhjeve federale të tetorit, tani ka mbizotëruar një shumicë e qendrës së djathtë.

Dhoma e Përfaqësuesve paraprakisht kishte votuar tri herë në favor të moshës së votimit 16 vjeç, ndërsa komisioni i institucioneve politike e kishte votuar kundër çdo herë.

Ligjvënësi zviceran Piero Marchesi argumentoi në emër të komisionit e drejta për të votuar në moshën 16 vjeç do të binte ndesh me të drejtat dhe detyrat civile dhe penale të shtetasve zviceranë që nga mosha 18 vjeç.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts