Bota

Agjencia e OKB-së: 4 punonjës të ndihmave janë vrarë në Etiopi në muajin e parë të vitit 2024

agjencia e okb se 4 punonjes te ndihmave jane vrare ne etiopi ne muajin e pare te vitit 2024
agjencia e okb se 4 punonjes te ndihmave jane vrare ne etiopi ne muajin e pare te vitit 2024

Të paktën katër punonjës të ndihmave janë vrarë në pjesë të ndryshme të Etiopisë në muajin e parë të vitit 2024, ka bërë të ditur Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA).

Agjencia e OKB-së tha në një raport të situatës në Etiopi të botuar të enjten se katër punonjësit e ndihmës, të cilët ishin të gjithë shtetas etiopianë, u vranë në tre rajone të Etiopisë.

Tre u vranë në rajonin verior Amhara të Etiopisë dhe një tjetër u vra në rajonin perëndimor të Etiopisë, Gambella.

Duke vënë në dukje paqëndrueshmërinë e vazhdueshme në pjesë të ndryshme të Etiopisë, UNOCHA deklaroi që nga viti 2019, 46 punonjës të ndihmës kanë humbur jetën në Etiopi, nga të cilët 36 janë të lidhur me konfliktet në Etiopinë veriore.

“Partnerët humanitar nuk janë në shënjestër nga bartësit e armëve, megjithatë, paqëndrueshmëria e situatës së sigurisë dhe shumësia e aktorëve të armatosur të përfshirë, duke përfshirë milicitë lokale dhe civilët e armatosur, përbëjnë një rrezik të lartë për personelin e ndihmës dhe operacionet e ndihmës”, tha më tej agjencia e OKB-së. .

UNOCHA vuri në dukje përleshjet e armatosura midis forcave të sigurisë dhe elementëve të armatosur joshtetëror në dy rajonet më të populluara të vendit të Afrikës Lindore, Amhara dhe Oromia, si një faktor kontribues në rrezikun e vazhdueshëm të sigurisë me të cilin përballen punonjësit e ndihmës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts