Shqiperia

Bie numri i martesave në Korçë, sociologët: Faktorët kryesor pasiguria për kushtet e jetës, papunësia dhe emigracioni

bie numri i martesave ne korce sociologet faktoret kryesor pasiguria per kushtet e jetes papunesia dhe emigracioni
bie numri i martesave ne korce sociologet faktoret kryesor pasiguria per kushtet e jetes papunesia dhe emigracioni

KORCE

Të rinjtë nuk kanë në plan të parë martesën, por karrierën dhe elementë të tjerë të suksesit profesional. Në Korçë numri i martesave ka pësuar rënie ndër vite.

Nga 322 martesa që u lidhën ne 2019, vitin që lamë pas u regjistruan 256 martesa. Të rinjtë i japin më shumë përparësi bashkëjetesës ndërsa për sociologet faktorët që kanë ndikuar në uljen e martesave janë pasiguria për kushtet e jetës, papunësia dhe emigracioni.

Personat në moshë nuk pajtohen lehtë bashkëjetesën mes të rinjve por pranojnë se martesa në kohët që jetojmë është e vështirë, pasi siguria për të ardhmen është e ulët.

Përveç rënies të numrit të martesave ne Korçe, ka pasur edhe rritje të numrit të divorceve.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts