Bota

E goditi 23 herë me thikë derisa vdiq/ Ish-kolegu dënohet 36 vite burg për vrasjen e së resë në Australi

e goditi 23 here me thike derisa vdiq ish kolegu denohet 36 vite burg per vrasjen e se rese ne australi
e goditi 23 here me thike derisa vdiq ish kolegu denohet 36 vite burg per vrasjen e se rese ne australi

AUSTRALI – Një burrë në Australi që shqetësoi ish-kolegen e tij para se ta vriste, është dënuar me 36 vjet burg. Luay Sako hyri në shtëpinë e Celeste Mannos në Melburn në vitin 2020 dhe e goditi me thikë 23 herë në dy minuta e gjysmë.

Prokurorët thanë se sulmi ndodhi disa orë pasi ajo postoi një foto në internet me të dashurin e saj të ri. Vendimi i së enjtes zemëroi familjen e Manno, e cila tha se Sako duhej të ishte dënuar me burgim të përjetshëm. Ai filloi të bezdiste zonjën Manno, 23 vjeçe, në vitin 2019 pasi u pushua nga puna nga qendra e thirrjeve, ku punonin të dy. Ai filloi t’i dërgonte mesazhe të cilat, pavarësisht se zonja Manno i lutej që të ndalonte, u bënë gjithnjë e më të dëshpëruara dhe obsesive.

Manno denoncoi Sako-n në polici dhe mundi të merrte një urdhër ndalimi të përkohshëm. Megjithatë, ai nuk u pengua dhe më vonë u akuzua për shkelje të urdhrit. Gjykata dëgjoi se Sako i referoi postimet e saj në mediat sociale me Google Maps për të përcaktuar se ku ishte shtëpia e familjes së zonjës Manno.

Më 16 nëntor 2020, disa orë pasi ajo postoi një foto me të dashurin e saj të ri në internet, ai shkoi me makinë në adresë dhe përdori një çekiç për të thyer dritaren e dhomës së saj të dhomës. Më pas ai e goditi me thikë për vdekje zonjën Manno ndërsa ajo ishte duke fjetur – duke ikur nga vendngjarja disa minuta më vonë. Trupi i saj u gjet nga nëna pak më vonë.

Sako më vonë shkoi me makinë në një komisariat, ku fajësoi oficerët e zbatimit të ligjit për vrasjen e saj dhe u kërkoi atyre që ta qëllonin. “E dini çfarë ka ndodhur, është vrarë, por keni faj. Mund të më qëlloni”, tha ai, duke shtuar: “Ajo ka vdekur, ka vdekur”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts