Bota

Ekipi i Navalny u bën thirrje njerëzve të marrin pjesë në funeralin e tij në Moskë

ekipi i navalny u ben thirrje njerezve te marrin pjese ne funeralin e tij ne moske
ekipi i navalny u ben thirrje njerezve te marrin pjese ne funeralin e tij ne moske

Ekipi i disidentit rus Alexei Navalny, i cili vdiq në paraburgim, u ka bërë thirrje njerëzve të marrin pjesë në shërbimin funeral dhe varrimin e figurës kryesore të opozitës në Moskë, pavarësisht nga prania e pritshme e policisë.

Shërbimi i kishës është planifikuar për në orën 14:00 (1100 GMT), me varrimin në varrezat e Borisovit, njoftoi zëdhënësja e Navalny Kira Yarmysh.

Të gjithë për të cilët puna politike e Navalny-t nënkuptonte diçka duhet të marrë pjesë, tha ajo. Shëtitja nga kisha, e cila i kushtohet ikonës së Nënës së Zotit “Qetësoni dhimbjet e mia”, deri në varreza zgjat 28 minuta, thuhet në njoftim.

Ekipi i Navalny planifikon të raportojë drejtpërdrejt në internet për shërbimin funeral në lagjen juglindore të Maryino, si dhe për varrimin dhe rekomandoi që mysafirët të mbërrinin herët.

Pritet një prani e madhe e sigurisë dhe ekziston frika se oficerët me uniformë mund të bllokojnë aksesin ndaj mbështetësve të Navalny.

E veja e Navalny, Yulia Navalnaya, ka bërë gjithashtu një apel për të marrë pjesë në shërbimin funeral. Nëna e Navalny, Lyudmila Navalnaya, mori trupin e djalit të saj të shtunën pas disa ditësh kërkesë që autoritetet t’ia dorëzonin atë. Ajo refuzoi mbajtjen e një varrimi të fshehtë siç kërkuan fillimisht  autoritetet.

Gjatë ditëve të fundit, ekipi i Navalny kishte kërkuar një vend për shërbimin funeral dhe u ankua se po pengoheshin nga autoritetet ruse.

Sipas zakonit ortodoks rus, të vdekurit varrosen pas tre ditësh, me trupat e tyre të vendosur paraprakisht në një arkivol të hapur, në mënyrë që vajtuesit të mund të japin lamtumirën. Megjithatë, një dhomë për një ritual të tillë lamtumire nuk u vu në dispozicion, shkroi Ivan Zhdanov, drejtori i fondit kundër korrupsionit të themeluar nga Navalny.

Sipas informacioneve zyrtare, Navalny vdiq më 16 shkurt në moshën 47-vjeçare në një kamp burgu në veri të Rrethit Arktik.

Prandaj, mbështetësit e tij dhe shumë vëzhgues ndërkombëtarë pajtohen se nuk mund të bëhet fjalë për një shkak “natyror” të vdekjes, siç thuhet në certifikatën e vdekjes.

Yulia Navalnaya, ekipi i tij dhe aktivistët e të drejtave civile kanë akuzuar Putinin për vrasjen e politikanit.

Kushdo që mban zi publikisht për Navalny në Rusi rrezikon të arrestohet. Qindra njerëz janë arrestuar kohët e fundit për vendosjen e luleve për Navalny.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts