Bota

Ekzekutohet ylli irakian i TikTok, Om Fahad në Bagdad, u sulmua për vdekje teksa ishte në makinë

ekzekutohet ylli irakian i tiktok om fahad ne bagdad u sulmua per vdekje teksa ishte ne makine
ekzekutohet ylli irakian i tiktok om fahad ne bagdad u sulmua per vdekje teksa ishte ne makine

Ndikuesja irakiane e mediave sociale Om Fahad është qëlluar për vdekje jashtë shtëpisë së saj në Bagdad, sipas raporteve të mediave lokale. Sulmi ndodhi në lagjen lindore të kryeqytetit Zayne të premten. Ministria e Brendshme e Irakut konfirmoi në një deklaratë se një “grua e njohur në faqet e rrjeteve sociale” ishte vrarë nga “sulmues të panjohur”. Ai shtoi se një “ekip i specializuar pune” ishte krijuar për të hetuar rrethanat e vdekjes së saj. Fahad, emri i vërtetë i të cilit është Ghufran Sawadi, thuhet se u qëllua në makinën e saj nga një person i vetëm me një armë teksa ishte në një motoçikletë.

Një burim i sigurisë irakiane i tha agjencisë së lajmeve AFP se sulmuesi duket se po pretendonte se po dërgonte ushqim. Ndërkohë, agjencia e lajmeve Al Hurra në pronësi të SHBA-së, raportoi se një tjetër grua u plagos në sulm. Fahad u bë e njohur në TikTok për publikimin e videove të saj duke kërcyer me muzikë pop me rroba të forta – duke fituar dhjetëra mijëra ndjekës. Ajo u dënua me gjashtë muaj burg vitin e kaluar për ndarjen e videove që gjykata vendosi se minojnë “modestinë dhe moralin publik”. Kjo pasoi fillimin e një komiteti qeveritar për të monitoruar faqet e mediave sociale për përmbajtjen që e konsideronte ofenduese dhe për të ndëshkuar ata që janë përgjegjës për të.

Monitoruesi i pavarur Euro-Mesdhetar i të Drejtave të Njeriut tha në atë kohë: “Ndalimi dhe dënimi i autoriteteve irakiane të disa krijuesve të përmbajtjeve të mediave sociale me akuza të paqarta që nuk justifikojnë kufizimin e të drejtave natyrore është jashtëzakonisht shqetësues.”. Kohët e fundit, një grindje mes Fahadit dhe shoqes së saj virtuale Dalia Naeem ishte përshkallëzuar. Naeem – e cila njihet si “Barbi irakiane” për shkak të procedurave të shumta të kirurgjisë plastike – kishte kërcënuar se do të nxirrte në publik marrëdhëniet e supozuara të Fahadit me zyrtarë të lartë irakianë, thonë mediat.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts