Kuriozitete

I përkiste pasagjerit më të pasur të Titanikut, del në ankand ora e artë

i perkiste pasagjerit me te pasur te titanikut del ne ankand ora e arte
i perkiste pasagjerit me te pasur te titanikut del ne ankand ora e arte

Një orë ari e veshur nga John Jacob Astor IV, një anëtar i familjes së pasur Astor dhe pasagjeri më i pasur në Titanikun, do të dalë në ankand si kujtime nga mbytja e anijes së famshme në historinë moderne. Astor ishte një nga rreth 1500 njerëzit që vdiqën kur Titaniku u fundos më 15 prill 1912 pasi u përplas me një ajsberg. Gruaja e tij shtatzënë, Madeleine, mbijetoi.

Ora është ndër një sërë artikujsh të shquar që ofrohen në shtëpinë e ankandit Henry Aldridge & Son në Wiltshire, Angli, duke përfshirë valixhen që përmbante violinën që luante drejtuesi i grupit kur anija u mbyt, si dhe një libër xhepi që regjistron udhëtimet e planifikuara të Titanikut. Vetë violina u shit për 1.7 milionë dollarë në të njëjtën shtëpi ankandi në vitin 2013 dhe është artikulli më i shitur nga anija.

Ora pritet të shitet nga 100,000 deri në 150,000 paund (125,000-188,000 dollarë) dhe valixhja midis 100,000 dhe 120,000 paund (125,000-150,000 dollarë), sipas drejtorit të shtëpisë së tij, Andrew.ridge. Ofertimi fillon më 27 prill, tha Aldridge për CNN. Ora ishte ndër sendet personale që u gjetën me trupin e Astorit pas fundosjes së Titanikut, sipas shtëpisë së ankandit. Ai kishte mbi vete ndër të tjera edhe mansheta floriri, një unazë diamanti, para dhe një portofol.

Pasi trupi i Astorit u gjet, këto sende iu dërguan djalit të tij, Vincent Astor, i cili e rivendosi plotësisht orën në gjendje pune. Në vitin 1935, Vincent ia dha orën si dhuratë pagëzimi djalit të tij të vogël William Dobbin IV, sekretarit ekzekutiv të John Jacob Astor, sipas shtëpisë së ankandit.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts