Bota

Finlanda propozon kufizimin e lëvizjes së refugjatëve pranë kufirit

finlanda propozon kufizimin e levizjes se refugjateve prane kufirit
finlanda propozon kufizimin e levizjes se refugjateve prane kufirit

Ministria e Punëve të Brendshme finlandeze ka paraqitur një projektligj që kufizon lëvizjen e azilkërkuesve pranë kufirit.

“Aplikantët duhet të qëndrojnë në ose afër kufirit derisa aplikimi i tyre është duke u përpunuar. Në praktikë, aplikanti duhet të qëndrojë brenda ambienteve të qendrës së pritjes së tyre të caktuar”, thuhet në dokument.

Qëllimi i këtyre ndryshimeve është përmirësimi i përpunimit të kërkesave të pabazuara për azil dhe kthimi i aplikantëve të pasuksesshëm. Ndryshimet legjislative gjithashtu do të pengojnë lëvizjen e azilkërkuesve nga një vend anëtar i BE-së në tjetrin, theksoi Ministria e Punëve të Brendshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts