Bota

Protesta në Senegal pas shtyrjes së zgjedhjeve presidenciale, të paktën 2 persona raportohet të kenë vdekur

protesta ne senegal pas shtyrjes se zgjedhjeve presidenciale te pakten 2 persona raportohet te kene vdekur
protesta ne senegal pas shtyrjes se zgjedhjeve presidenciale te pakten 2 persona raportohet te kene vdekur

Të paktën dy persona raportohet të kenë vdekur gjatë protestave në Senegal, viktimat e para të trazirave që shpërthyen pasi zgjedhjet presidenciale të planifikuara për këtë muaj u shtynë në fund të vitit.

Studenti i gjeografisë Alpha Yero Tounkara vdiq mes protestave në një universitet në qytetin verior të Saint-Louis, konfirmoi ministria e brendshme.

Ministria tha në një deklaratë se vdekja e tij do të hetohej, por mohoi se forcat e saj ishin të përfshira.

Viktima e dytë është quajtur nga mediat si Modou Gueye, një shitës ambulant në kryeqytetin Dakar.

Ndërsa autoritetet nuk e kanë konfirmuar publikisht vdekjen e tij, RFI foli me një të afërm i cili tha se Gueye ishte qëlluar në lagjen jugperëndimore të Dakar.

Kryqi i Kuq tha se po përpilonte një listë të viktimave në të gjithë Senegalin nga protestat e dhunshme, ditën e parë të trazirave të përhapura që kur Presidenti Macky Sall anuloi zgjedhjet e planifikuara për 25 shkurt.

Në Dakar, policia hodhi gaz lotsjellës për të ndaluar demonstruesit që mblidheshin në një shesh qendror. Qindra demonstrues hodhën gurë ndaj policisë dhe i vunë flakën gomave.

Përleshjet u përhapën në zona të tjera të kryeqytetit, duke mbyllur rrugët kryesore, linjat e trenave dhe tregjet.

Demonstrata u zhvilluan gjithashtu në qytete të tjera, ndërsa lëvizja e shoqërisë civile Aar Sunu Election (“Të mbrojmë zgjedhjet tona”) u bëri thirrje mësuesve të dalin në grevë.

Grupi ka bërë thirrje për më shumë protesta ditën e sotme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts