Bota

Forcat e Netanyahut pengojnë arritjen e ndihmës humanitare në Gaza, ministri francez: Ja masat që duhen marrë ndaj Izraelit

forcat e netanyahut pengojne arritjen e ndihmes humanitare ne gaza ministri francez ja masat qe duhen marre ndaj izraelit
forcat e netanyahut pengojne arritjen e ndihmes humanitare ne gaza ministri francez ja masat qe duhen marre ndaj izraelit

Ministri i Jashtëm francez ka propozuar sanksione ndaj Izraelit.

Zyrtari francez Stephane Sejourne u shpreh se komuniteti ndërkombëtar duhet të bëjë presion mbi Izraelin dhe potencialisht të vendosë sanksione për ta detyruar atë të hapë më shumë vendkalime tokësore dhe të rrisë sasinë e ndihmës që hyn në Gaza.

“Duhet të ketë leva ndikimi, që shkojnë deri në sanksione për të lejuar ndihmat humanitare të kalojnë pikat e kontrollit. Franca ishte një nga vendet e para që propozoi sanksione të Bashkimit Evropian ndaj kolonëve izraelitë që po kryejnë akte dhune në Bregun Perëndimor.

Ne do të vazhdojmë nëse është e nevojshme të marrim hapjen e ndihmave humanitare”, tha ai për radiot franceze RFI dhe France 24.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts