Shqiperia

Furnizonin me drogë skiatorët në pikën turistike, kush janë shqiptarët e arrestuar të lidhur me grupin e shkodranit

furnizonin me droge skiatoret ne piken turistike kush jane shqiptaret e arrestuar te lidhur me grupin e shkodranit
furnizonin me droge skiatoret ne piken turistike kush jane shqiptaret e arrestuar te lidhur me grupin e shkodranit

Pyetjet e para në gjykatën në Sondrio për tre nga të arrestuarit në operacionin e skive “Apres”, të nisur në Livigno, Sondalo, Torino dhe Rimini të enjten e kaluar në koordinimin e Prokurorisë vendase dhe me mbështetjen e kolegë nga policia kufitare e Tiranës dhe policia lokale e Livigno.

Tashmë jemi në fazën e dytë të hetimit, ku personat e arrestuar dolën para gjyqtarit për masën paraprake të sigurisë dhe të parët që u intervistuan, ishin protagonistët e këtij rrjeti droge të destinuar për në tregun e Livigno, Bormio, deri te Grosio.

I pari që u mor në pyetje ishte Matteo Rodigari, 33 vjeç, nga Livigno, i mbrojtur nga Francesco Romualdi, i cili iu përgjigj të gjitha pyetjeve të bëra. Ai konsiderohet si një nga shpërndarësit vendas të drogës më të afërt me bandën shqiptare të lidhur me mafien “Skutari”.

Më pas është dëgjuar Indrit Idrizi, 40 vjeç, shqiptar, por banues në Livigno, xhaxhai i të arratisurit të kërkuar në Francë i konsideruar si organizator i grupit, më pas Gentian Dabati 40 vjeç, nga Skutari, besohet se të jetë ai që ka transportuar drogën përmes Valtellinës në Livigno. Ai konsiderohet një lloj superkorrieri, ndërsa gruaja e tij 24-vjeçare është vendosur në arrest shtëpie.

Marrja në pyetje do të mbyllet të mërkurën me dëgjimin e katër personave në arrest shtëpie në Valtellina, duke pasur parasysh se të tjerët po intervistohen diku tjetër sepse janë të burgosur në Rimini dhe Ivrea. Është hera e parë që një rrjet i tillë droge, i aftë për të sjellë 100 mijë euro të ardhura, por edhe i destinuar për turistët dhe skiatorët, shkatërrohet në Alta Valtellina dhe veçanërisht në zonën Livigno.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts