Bota

Gjermania kritikon komentet e Trump që sugjeron që vendet e NATO-s të paguajnë ose ai do të ‘inkurajojë’ Rusinë të godasë

gjermania kritikon komentet e trump qe sugjeron qe vendet e nato s te paguajne ose ai do te inkurajoje rusine te godase
gjermania kritikon komentet e trump qe sugjeron qe vendet e nato s te paguajne ose ai do te inkurajoje rusine te godase

Kancelari gjerman Olaf Scholz kritikoi sugjerimin e ish-presidentit amerikan Donald Trump se SHBA mund të mos mbrojë aleatët e NATO- s të cilët nuk po shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen.

“Çdo relativizim i garancisë së ndihmës së NATO-s është i papërgjegjshëm dhe i rrezikshëm dhe është vetëm në interesin e Rusisë. Askush nuk lejohet të luajë apo të merret me sigurinë e Evropës,” tha Scholz në një konferencë të përbashkët për shtyp në Berlin me kryeministrin polak Donald Tusk .

“Premtimi i NATO-s për mbrojtjen zbatohet pa kufizime. Të gjithë për një. Një për të gjithë,” përsëriti ai, duke evokuar nenin e famshëm 5 të Kartës së OKB-së.

Të shtunën, në një tubim politik në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut, Trump, kandidati i mundshëm republikan në zgjedhjet presidenciale të këtij viti në SHBA, tha se gjatë kohës së tij në detyrë, ai paralajmëroi aleatët e NATO-s se “do të inkurajonte” Rusinë “të bënte çdo gjë ndaj vendeve që janë “delikuente” në shpenzimet e tyre të mbrojtjes.

Duke vënë në dukje edhe komentet e Trump në NATO. Tusk tha se “nuk duhet marrë çdo deklaratë kaq serioze, por ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që bashkëpunimi transatlantik të mbetet themeli i sigurisë sonë”.

“Nuk ka asnjë alternativë të mirë për bashkëpunim të ngushtë dhe të mirë në këtë fushë midis anëtarëve evropianë të NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara”, shtoi Tusk.

Gjatë mandatit të tij si president i SHBA-së, marrëdhëniet e Trump me NATO-n ishin jashtëzakonisht të vështira, me presidentin që thuhet se kërkonte pas dyerve të mbyllura që SHBA të largohej nga aleanca e gjatë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts