Bota

Rusia vendos sanksione ndaj zyrtarëve, historianëve dhe akademikëve britanikë

rusia vendos sanksione ndaj zyrtareve historianeve dhe akademikeve britanike
rusia vendos sanksione ndaj zyrtareve historianeve dhe akademikeve britanike

Rusia vendosi sanksione ndaj 18 qytetarëve britanikë, duke përfshirë një numër akademikësh të lartë dhe ekspertë rusë, për atë që Moska tha se ishte një përpjekje për të demonizuar Rusinë dhe për të nxitur luftën në Ukrainë.

“Ne jemi të detyruar të deklarojmë se përfaqësuesit britanikë të akuzuar rusofobisht nuk turpërohen duke u përpjekur të diskreditojnë sistemin kushtetues dhe proceset socio-politike në vendin tonë”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë.

Sanksionet personale u njoftuan kundër zëvendësministrit britanik të mbrojtjes James Cartlidge, zëvendës këshilltares për sigurinë kombëtare Sarah MacIntosh dhe drejtorit të Nëndetëseve Simon Asquith.

Të tjerë të shënjestruar përfshinin Stuart Peach, i dërguari special i kryeministrit britanik në Ballkanin Perëndimor, si dhe Lordët Dan Hannan dhe Michael Ashcroft.

Akademikët e sanksionuar përfshinin historianët Orlando Figes, Norman Davies, Timothy Garton Ash, Rob Johnson, David Abulafia dhe ekspertë duke përfshirë Roy Allison nga Oksfordi, Graeme Robertson i Universitetit të Karolinës së Veriut, Calder Walton i Harvardit dhe James Sherr i Qendrës Ndërkombëtare. për Mbrojtjen dhe Sigurinë në Talin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts