Bota

Izraeli injoron vendimin e GJND-së, vazhdon luftën në Rripin e Gazës

izraeli injoron vendimin e gjnd se vazhdon luften ne rripin e gazes
izraeli injoron vendimin e gjnd se vazhdon luften ne rripin e gazes

Izraeli vazhdon me luftën e tij të gjenocidit, masakrës dhe spastrimit etnik në Rripin e Gazës, ndërsa numri i të vdekurve nga sulmi i tij kundër territorit të rrethuar palestinez vazhdon të rritet.

Më shumë se 27,000 palestinezë janë vrarë në Gaza dhe dhjetëra mijëra të tjerë janë plagosur që kur Izraeli nisi sulmet e tij brutale në rrip më 7 tetor.

Gjatë javëve të fundit, Izraeli e ka përqendruar ofensivën e tij ushtarake në Khan Younis. Ai pretendon se qyteti është bastion i lëvizjes palestineze të rezistencës Hamas. Regjimi thotë se ka vrarë 2,000 anëtarë të Hamasit në Khan Younis dhe ka shkatërruar një numër tunelesh të rëndësishëm të përdorur nga rrjeti nëntokësor i grupit të rezistencës.

Megjithatë, faktet dhe shifrat sugjerojnë se civilët kanë rënë viktimë e sulmeve të shpeshta të Izraelit në qytet.

Sipas Kombeve të Bashkuara, dy spitalet e mbetura në Khan Younis, al-Amal dhe Nasser, janë shkatërruar. Të dy objektet janë granatuar vazhdimisht nga ushtria izraelite.

Të enjten, Shoqëria Palestineze e Kryqit të Kuq tha se forcat izraelite kishin rrethuar Al-Amal për 11 ditë. Ajo shtoi se kishte pasur bastisje të përsëritura në oborret e spitalit, selinë e shoqatës dhe zjarri të drejtpërdrejtë mbi ndërtesat. Organizata tha se këto bastisje kërcënuan jetën e stafit dhe të zhvendosurve.

Ministria palestineze e Shëndetësisë njoftoi gjithashtu se 30,000 njerëz janë të bllokuar pa ushqim, ujë ose formula për fëmijë në zonën përreth spitalit Nasser.

Masa të tilla të dënueshme tregojnë se Izraeli po mbyll një sy ndaj vendimit të fundit të Gjykatës së Lartë të Kombeve të Bashkuara, e cila urdhëroi regjimin të marrë të gjitha masat brenda fuqisë së tij për të parandaluar aktet e gjenocidit kundër popullit palestinez.

Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë u dha në përgjigje të një rasti të plotë të paraqitur nga Afrika e Jugut, i cili akuzonte regjimin për gjenocid kundër palestinezëve.

Numri i vdekjeve në Gaza është rritur me më shumë se 1,000 që kur GJND-ja me bazë në Hagë dha vendimin e saj.

Ushtria e regjimit ka shënjestruar vazhdimisht zona të banuara, objekte të OKB-së, spitale dhe objekte mjekësore në Rripin e Gazës gjatë katër muajve të fundit. Sipas ligjit ndërkombëtar, spitalet dhe qendrat shëndetësore konsiderohen si hapësira të mbrojtura dhe sulmi ndaj tyre përbën një krim lufte.

Izraeli, i cili ka gëzuar dekada mosndëshkimi për krimet e tij mizore kundër palestinezëve, jo vetëm që ka demonstruar shpërfillje të hapur ndaj ligjit ndërkombëtar, por edhe verdiktit të GJND-së.

Ministri izraelit i luftës Yoav Gallant njoftoi të enjten zgjerimin e sulmit nga Khan Younis në qytetin jugor të Rafah, një zonë e përshkruar dikur si një “zonë e sigurt”.

Njoftimi nënkupton një tjetër gjenocid për palestinezët. Kjo për shkak se Rafah është i mbipopulluar me 1.9 milionë Gazanë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre si rezultat i sulmeve të Izraelit në të gjithë rripin. Rafah, i cili është afër kufirit të Egjiptit, mbetet streha e fundit për banorët e Gazës dhe ata nuk kanë ku të shkojnë tjetër.

Të premten, Kombet e Bashkuara ngritën alarmin për situatën humanitare në Rafah.

“Dua të theksoj shqetësimin tonë të thellë për përshkallëzimin e armiqësive në Khan Yunis, që ka rezultuar në një rritje të numrit të personave të zhvendosur brenda vendit që kërkojnë strehim në Rafah ditët e fundit,” zëdhënësi i Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e tha për çështjet humanitare.

Jens Laerke shtoi, “Mijëra palestinezë kanë vazhduar të ikin në jug, i cili tashmë po pret mbi gjysmën e popullsisë prej rreth 2.3 milion njerëz… Rafah është një tenxhere me presion të dëshpërimit dhe ne kemi frikë për atë që vjen më pas.”

Plani i Izraelit gjatë gjithë kohës ka qenë që të dëbojë me forcë popullsinë palestineze të Rripit të Gazës për t’i hapur rrugë kontrollit të drejtpërdrejtë të tij mbi territorin.

Sipas një dokumenti që u zbulua javë pas 7 tetorit, Ministria e Inteligjencës izraelite i kishte bërë thirrje ushtrisë së regjimit që të evakuonte popullsinë civile në Sinai.

Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe ministrat e tij të të drejtave ekstreme mbështetën dëbimin masiv të palestinezëve.

Gazeta izraelite Haaretz raportoi se ushtarët po djegin shtëpitë palestineze në Rripin e Gazës me urdhër të drejtpërdrejtë të komandantëve të tyre, për të parandaluar kthimin e njerëzve për të jetuar në to.

Vënia e zjarrit në shtëpitë që u përkasin civilëve, thjesht për qëllimin e ndëshkimit, është e ndaluar sipas ligjit ndërkombëtar.

Një analizë e BBC-së e imazheve satelitore tregoi se midis 144,000 dhe 170,000 ndërtesa janë dëmtuar në Rripin e Gazës gjatë katër muajve të fundit.

Sipas një hetimi të Washington Post të publikuar në janar, pjesë të tëra të Gazës janë zhdukur në lagjen Beit Hanoun, Jabalya dhe Al-Karama.

Raporti tha gjithashtu se 350 shkolla dhe rreth 170 xhami dhe kisha ishin dëmtuar ose shkatërruar që nga fundi i dhjetorit.

Axhenda e spastrimit etnik të Izraelit në Gaza është mbështetur nga disa vende perëndimore, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara.

Uashingtoni i ka ofruar Izraelit një sasi të madhe ndihme ushtarake dhe ka bllokuar rezolutat në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që synojnë vendosjen e një armëpushimi të përhershëm në Gaza.

Vende të tjera perëndimore janë gjithashtu bashkëpunëtorë në fushatën e spastrimit etnik të Izraelit.

Kohët e fundit, aleatët perëndimorë të Izraelit ndaluan financimin e tyre për agjencinë e refugjatëve palestinezë të Kombeve të Bashkuara (UNRWA), e cila konsiderohet si një mjet shpëtimi për mbi dy milionë banorë të Gazës.

Lëvizja e tyre ishte në vazhdën e akuzave se disa staf të UNRWA-s ishin përfshirë në operacionin ushtarak të kryer nga Hamasi brenda Izraelit më 7 tetor.

Pezullimi i financimit do të ndikojë në ndihmën për shpëtimin e jetëve për civilët e Gazës, pasi ata po përballen me urinë, urinë e afërt dhe një shpërthim sëmundjesh nën bombardimet e vazhdueshme pa kriter të Izraelit.

Duket se SHBA, Britania dhe Gjermania, të cilat janë ndër ato vende që miratuan masën kundër UNRWA-s, kërkojnë të largojnë vëmendjen nga vendimi i GJND-së kundër Izraelit.

Mbështetja për palestinezët dhe rezistenca e tyre kundër Izraelit vazhdon të rritet në Azinë Perëndimore dhe më gjerë, ndërsa Izraeli vazhdon barbarizmin e tij në Gaza.

Pa dyshim, mbështetja e Perëndimit për sulmin brutal të regjimit do ta përshkallëzojë më tej luftën në rajon.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts