Bota

Shefi i OBSH-së paralajmëron për shpërthime sëmundjesh për shkak të ‘gjendjes çnjerëzore’ në Spitalin Evropian të Gazës

shefi i obsh se paralajmeron per shperthime semundjesh per shkak te gjendjes cnjerezore ne spitalin evropian te gazes
shefi i obsh se paralajmeron per shperthime semundjesh per shkak te gjendjes cnjerezore ne spitalin evropian te gazes

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) shprehu shqetësimin e tij për gjendjen e Spitalit Evropian në Gazën jugore, duke thënë se situata rrit rrezikun e shpërthimit të sëmundjeve.

Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se 22,000 njerëz janë strehuar në Spitalin Evropian në Gazën jugore për shkak të luftimeve intensive të vazhdueshme në Khan Younis, të cilat gjithashtu pengojnë hyrjen në spital.

“Ekipi dhe partnerët e OBSH-së dje dëshmuan një grumbullim ekstrem brenda objektit, kushte vërtet çnjerëzore për pacientët, punonjësit e shëndetësisë dhe ata pa një vend të sigurt për t’u strehuar,” shkroi ai në X.

Duke thënë se spitali me kapacitet prej 670 shtretërish u shërben tani 800 pacientëve, Ghebreyesus vuri në dukje se departamenti i urgjencës, njësia e kujdesit intensiv, kirurgjia dhe kujdesi për plagët, kujdesi për fëmijët dhe neonatalet, si dhe shërbimet laboratorike dhe radiologjike kanë funksionalitet të kufizuar.

“Qasja e kufizuar në ujë të pastër dhe kanalizime rrit rrezikun e shpërthimit të sëmundjeve,” tha shefi i OBSH-së, duke përsëritur thirrjen e tij për një armëpushim.

Izraeli ka vrarë më shumë se 27,000 njerëz në Rripin e Gazës në përgjigje të ofensivës ndërkufitare të Hamasit të 7 tetorit, e cila mori jetën e 1,200 njerëzve. Sulmi ushtarak ka shkaktuar zhvendosje dhe shkatërrim masiv dhe ka krijuar kushte për zi buke në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts