Lifestyle

Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

sa ore gjume duhet te bejne bebet
sa ore gjume duhet te bejne bebet

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët fillojnë me 16 orë tek foshnjat dhe të paktën tetë orë gjumi për adoleshentët.

Një udhëzim  është publikuar nga Akademia Amerikane për Mjekësi Gjumi.

Aty përfshihen rekomandime nga pediatër të ndryshëm për grupmosha të ndryshme sa i përket nevojave të tyre të gjumit.

Sipas tyre gjumi adekuat është i lidhur me përmirësim të vëmendjes, sjellje, të mësuarit, shëndet fizik dhe mental në çdo moshë.

Për më tepër gjumi i pamjaftueshëm rritë mundësinë për diabet, aksidente, depresion, ndërsa tek adoleshentet edhe lëndime ndaj vetes dhe tentim për vetëvrasje.

Orët e rekomanduara janë si më poshtë:

12 – 16 orë për foshnjet 4-12 muajsh

11 – 14 orë për fëmijët 1- 2 vjeç

10 – 13 orë për fëmijët 3-5 vjeç

9 – 12 orë për fëmijët 6-12 vjeç

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts