Shqiperia

Mblidhet Këshilli i Mandateve për Olta Xhaçkën, Bardhi: Morët në mbrojtje një anëtare të kabinetit. Kushtetuesja e bëri të qartë se…

mblidhet keshilli i mandateve per olta xhacken bardhi moret ne mbrojtje nje anetare te kabinetit kushtetuesja e beri te qarte se
mblidhet keshilli i mandateve per olta xhacken bardhi moret ne mbrojtje nje anetare te kabinetit kushtetuesja e beri te qarte se

Po zhvillohet mbledhja në Këshillin për Rregulloren dhe Mandatet, ku do të diskutohet në lidhje me mandatit të Olta Xhaçkës.

Mbledhja e Këshillit vjen pasi Gjykata Kushtetuese vendosi pranimin e kërkesës së 14 deputetëve të demokratë.

Bardhi: Grupi ynë e ka ngritur këtë çështje në qershor 2022, ka qenë vullnet i mazhorancës të marrë në mbrojtje në anëtar të kabinetit, që vijmë sot në prill 2024, për një vendim që sipas Kushtetutës ishte i qartë që në nisje. Jo sepse e thotë opozita, por sepse Kushtetuesja e ka bërë të qartë që nëse ka një mocion të 1/10 shumica nuk mund të pengojë dërgimin e çështjes në Kushtetuese.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts