Kuriozitete

Mijëra kimikate më shumë në plastikë sesa mendohej më parë. Çfarë shkaktojnë ato

mijera kimikate me shume ne plastike sesa mendohej me pare cfare shkaktojne ato
mijera kimikate me shume ne plastike sesa mendohej me pare cfare shkaktojne ato

Të paktën 3,000 kimikate më shumë janë të pranishme në plastikë – nga paketimi i ushqimit te lodrat e fëmijëve e deri te pajisjet mjekësore – sesa ishte vlerësuar më parë nga agjencitë ndërkombëtare të mjedisit, zbuloi një raport i publikuar të enjten. Ndërsa Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP) dhe institucione të tjera kishin identifikuar më parë 13,000 kimikate plastike, raporti i një ekipi shkencëtarësh evropianë gjeti më shumë se 16,000 kimikate – një e katërta e të cilave mendohet të jenë të rrezikshme për shëndetin e njeriut dhe mjedisin. Autori kryesor, Martin Wagner, toksikolog mjedisor në Universitetin norvegjez të Shkencës dhe Teknologjisë tha se midis qindra e mijëra kimikateve mund të gjenden vetëm në një produkt plastik.

Raporti, i financuar nga Këshilli Kërkimor Norvegjez, vjen ndërsa negociatorët e qeverisë po përballen me hartimin e traktatit të parë në botë për të trajtuar ndotjen në rritje nga plastika, pasi rreth 400 milion ton mbetje plastike prodhohen çdo vit.

Por vetëm adresimi i mbetjeve plastike nuk shkon aq larg sa për të mbrojtur njerëzit, tha bashkëautori i raportit dhe drejtoresha menaxhuese e Forumit jofitimprurës zviceran të paketimit të ushqimit, Jane Muncke.

Plastika mund të rrjedhë në mjedis, duke përfshirë ujin dhe ushqimin që njerëzit konsumojnë, tha ajo, duke çuar në “rezultate të pafavorshme shëndetësore”, të cilat përfshijnë lidhje me çështjet e fertilitetit dhe sëmundjet kardiovaskulare. Industria e plastikës ka thënë se çdo traktat duhet të promovojë riciklimin dhe ripërdorimin e plastikës.

Një e katërta e kimikateve të identifikuara nuk ka informacion bazë për identitetin e tyre bazë kimik, thuhet në raport. Vetëm 6% e kimikateve që gjenden në plastikë janë të rregulluara ndërkombëtarisht. Pa presion rregullator, “nuk ka asnjë motiv për të zbuluar se çfarë ka në plastikë,” tha Wagner.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts