Kuriozitete

Një studim i ri ngre alarmin për duhanpirësit

nje studim i ri ngre alarmin per duhanpiresit
nje studim i ri ngre alarmin per duhanpiresit

Një studim i ri zbuloi një lidhje midis pirjes së duhanit dhe yndyrës së barkut, e cila më vonë përkthehet në sëmundje kardiovaskulare dhe diabet. Studimi i publikuar në revistën “Addiction” nënvizoi yndyrën viscerale që shkakton demencë, goditje në tru dhe sëmundje të zemrës. Ai zbuloi se pirja e duhanit gjatë gjithë jetës bën që yndyra e pashëndetshme të rritet thellë në trup. Njerëzit mund të mos jenë me peshë të madhe, por mund të përmbajnë sasi të mëdha të yndyrës viscerale.

Një ekip nga Universiteti i Kopenhagen në Danimarkë kreu një vlerësim me ndihmën e Randoizimit Mendelian (MR) në të cilin ata analizuan shpërndarjen e yndyrës dhe marrëdhënien midis ekspozimit, pirjes së duhanit dhe yndyrës së barkut. Studimi analizoi të dhënat e 1.2 milion njerëzve që filluan të pinin duhan dhe më shumë se 450,000 njerëzve që kanë qenë duhanpirës gjatë gjithë jetës. Studimi për shpërndarjen e yndyrës në trup përfshiu mbi 600,000 njerëz.

Sipas gjetjeve të raportuara në Metro UK, ata që filluan dhe ata që kanë pirë duhan gjatë gjithë jetës mund të shohin një rritje të yndyrës së barkut, në matjet e raportit të belit me ijet.

Autori kryesor Dr Germán Carrasquilla tha: “Ndikimi i pirjes së duhanit në yndyrën e barkut duket se ndodh pavarësisht nga faktorë të tjerë si statusi socio-ekonomik, përdorimi i alkoolit, ADHD ose sa i rrezikuar është dikush. Nga pikëpamja e shëndetit publik, këto gjetje përforcojnë rëndësinë e përpjekjeve në shkallë të gjerë për të parandaluar dhe reduktuar pirjen e duhanit në popullatën e përgjithshme, pasi kjo mund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e yndyrës viscerale të barkut dhe të gjitha sëmundjeve kronike që lidhen me të.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts