Bota

Presidenti francez Emmanuel Macron: Trump do të humbasë

presidenti francez emmanuel macron trump do te humbase
presidenti francez emmanuel macron trump do te humbase

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shprehur dyshimin se ish-homologu i tij amerikan do të jetë në gjendje të sigurojë një mandat tjetër në Shtëpinë e Bardhë, kur pyetet se kush mund të ndërmjetësojë potencialisht bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës.

Macron e quajti Moskën “një kundërshtar,” por nuk e shpalli atë një “armik”, gjatë një interviste me kanalet televizive France 2 dhe TF1. Ai refuzoi edhe një herë të përjashtojë mundësinë e vendosjeve të NATO-s në Ukrainë, duke përsëritur se Parisi është gati të marrë çdo “vendim të nevojshëm për të parandaluar fitoren e Rusisë” dhe duke vënë në dukje se ai nuk sheh mundësi për një zgjidhje paqësore në këtë pikë.

“Unë jam absolutisht gati për diskutime në çdo kohë, por ne kemi nevojë për dikë të sinqertë dhe të orientuar drejt paqes për ta bërë këtë,” tha Macron, duke shtuar se shpresonte se një ditë do të vinte koha për të negociuar me një president rus “kushdo që të ishte.”

Intervistuesit pyesnin veten nëse ish-presidenti amerikan Donald Trump mund të bëhej personi për të ndërmjetësuar bisedime të tilla, duke vënë në dukje hezitimin e Macron për t’u angazhuar në komunikime të drejtpërdrejta me presidentin rus Vladimir Putin.

“Për aq sa jam i informuar, nuk mendoj se Donald Trump do të bëhet President i Shteteve të Bashkuara”, pohoi udhëheqësi francez.

Në të njëjtën kohë Macron tha se nuk kishte “asgjë personale” prapa vendimit të tij për t’u përmbajtur nga dialogu me Putinin. “Pa dyshim, unë jam kreu i shtetit që fliste me të më shumë se kushdo tjetër.”

Në janar, Macron tha se do të merrej me këdo që fiton zgjedhjet amerikane, duke pretenduar se “gjithmonë kam pasur të njëjtën filozofi, marr udhëheqësit që njerëzit më japin.”

Presidenti amerikan Joe Biden dhe ish-presidenti Donald Trump janë vendosur për një rematch në nëntor, me sondazhet e fundit që tregojnë se Trump kryeson rivalin e tij në detyrë me nga dy deri në nëntë pikë. Nëse votohet, Trump premtoi t’i japë fund konfliktit ukrainas “në 24 orë” duke ushtruar presion mbi palët e interesuara. Ndërkohë Rusia po voton në zgjedhjet e vitit 2024 këtë fundjavë, në të cilat presidenti Putin përballet me tre kundërshtarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts