Kosova

“Qeveria Kurti shkel rregullat”, Viola von Cramon: Ekzekutivit të Kosovës i mungon vullneti politik për t’u anëtarësuar në BE

qeveria kurti shkel rregullat viola von cramon ekzekutivit te kosoves i mungon vullneti politik per tu anetaresuar ne be
qeveria kurti shkel rregullat viola von cramon ekzekutivit te kosoves i mungon vullneti politik per tu anetaresuar ne be

Raportuesja për Kosovën në Parlamentit Evropian Viola von Cramon, ka deklaruar se qeverisë së Kosovës i mungon vullneti politik për përparimin në procesin e integrimit në BE.

Në një intervistë për mediat bullgare, ajo u shpreh se kabineti Kurti nuk ka bërë hapat e nevojshëm për anëtarësimin Union.

“Qeverisë së Kosovës i mungon vullneti politik për përparim në integrimet evropiane të vendit. Kabineti ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe në BE, por hapat e nevojshëm për përparim në këto aplikacione nuk janë bërë”, tha von Cramon.

Sipas saj, në Kosovë thonë se duan të bëhen anëtarë të NATO-s, BE-së dhe Këshillit të Evropës, por nëse dikush i njeh rregullat, duhet t’i respektojë dhe jo t’i shkelë.

Ajo vazhdoi duke thënë se Qeveria e Kosovës aktualisht nuk po ua lehtëson aspak jetën qytetarëve, por po dërgon sinjale shumë “të përziera”.

“Partnerët ndërkombëtarë janë të lodhur nga mosveprimi i Prishtinës, dhe kjo çoi në futjen e masave ndëshkuese nga BE-ja vitin e kaluar”, tha ajo.

Von Cramon tha se për t’u anëtarësuar në BE, Kosova duhet të njihet si një vend i pavarur nga shtetet anëtare, pesë prej të cilave nuk e njohin ende.

“Të gjithë pajtohen se ka nevojë për përfundim të suksesshëm të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve Beograd-Prishtinë”, theksoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts